Moskva odmieta vydať ukrajinských námorníkov, chce ich postaviť pred súd

26.11.2018 17:42 Noviny.sk

BRATISLAVA - Rusko odmieta požiadavky ukrajinskej strany, aby krajine vydalo jej námorníkov a lode zadržané v nedeľu pri konflikte v Kerčskom prielive. Ako v pondelok vyhlásil predseda Výboru Rady Ruskej federácie pre obranu a bezpečnosť Viktor Bondarev, Rusko plánuje všetkých 24 zadržaných ukrajinských námorníkov postaviť pred súd. "Lode boli odtiahnuté do Kerču. Ich posádky sú zatknuté a budú vydané súdu. Kapitán aj posádka budú potrestaní," vyhlásil tento vysokopostavený predstaviteľ ruskej armády.


K prípadu sa v pondelok vyjadrila aj ruská ombudsmanka Tatiana Moskalkovová, podľa ktorej za celú vzniknutú situáciu môžu Ukrajinci. "Ak vojenské lode vstúpia do našich vôd, tak to je celkom dozaista narušenie hraníc, je to spoločensky nebezpečný čin, ktorý si vyžaduje špeciálne posúdenie a procedúru," vyhlásila.

Moskalkovová pritom za ruské výsostné vody označovala Kerčský prieliv, ktorý spadá podľa medzinárodnej zmluvy z roku 2003 naopak pod medzinárodné vody, podobne ako Azovské more.


K vážnej eskalácii napätia medzi Ruskom a Ukrajinou došlo v nedeľu po tom, keď sa cez Kerčský prieliv snažili preplávať tri ukrajinské lode plaviace sa z Odesy na pobreží Čierneho mora do Mariupoľa na pobreží Azovského mora, a zaútočilo tam na ne ruské námorníctvo. Do jedného ukrajinského remorkéra narazila ruská loď a poškodila mu motor, na dve ukrajinské plavidlá Rusi strieľali a všetky tri ukrajinské lode nakoniec zadržali.

Ruská tajná služba FSB, ktorá na Kryme zastrešuje všetky bezpečnostné operácie, zásah ruských síl odôvodnila tým, že Rusko údajne prieliv dočasne uzatvorilo a Ukrajinci túto dočasnú uzáveru nerešpektovali. Podľa pravidiel platiacich v medzinárodných vodách však nie je v právomoci Ruska prieliv uzatvárať.

Zdroj: SITA

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:25 Šport
16:50 Otec v sukni
19:30 Profesionáli III.
20:30 Denník Bridget Jonesovej
19:00 Štyri svadby a jeden pohreb
20:10 C.S.I.: Kriminálka New York VI.
20:55 C.S.I.: Kriminálka New York VI.
18:55 Malí fidlikanti
19:10 Rapotáčik 3
19:25 Knihy od Stonožky
18:25 Cirkus
20:15 Na nože
22:30 Dřív než půjdu spát