Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Oto
5.12.2023
EÚ: Bolo by férové zastaviť prístupové rokovania s Tureckom, mieni komisár pre rozšírenie
Zdielať na
Noviny.sk

EÚ: Bolo by férové zastaviť prístupové rokovania s Tureckom, mieni komisár pre rozšírenie

BERLÍN - Európsky komisár pre susedskú politiku a rokovania o rozširovaní Johannes Hahn v utorok vyhlásil, že podľa jeho názoru by bolo férové úplne zastaviť prístupové rokovania s Tureckom. "Myslím si, že v dlhodobom horizonte by bolo férovejšie, aby sa EÚ a Turecko vydali každý vlastnou cestou a ukončili prístupové rokovania," povedal Hahn pre nemecký denník Die Welt. "Turecké členstvo v Európskej únii nie je v dohľadnej dobe reálne," dodal eurokomisár.


To, že prístupové rokovania s Tureckom pokračujú aj napriek zjavnej nereálnosti tureckého vstupu do EÚ, podľa Hahna iba "blokuje cestu k realistickému strategickému partnerstvu" medzi Ankarou a EÚ.

Na to, že turecké členstvo v únii je za súčasných podmienok vylúčené, upozorňujú analytici už dlhé roky. Môžu za to najmä diktátorské sklony a nedemokratické kroky prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý vládne v Turecku železnou rukou a väzní tisíce svojich ideových oponentov, predovšetkým z radov Kurdov a údajných stúpencov duchovného vodcu Fethullaha Gülena, ktorý žije v americkom exile.


Európska únia bola pritom nejednotná v názore, či je správne Turecko prijať, aj pred Erdoganovou radikalizáciou, keď sa ešte krajina reálne vo viacerých sférach približovala k Európe. Niektorí európski predstavitelia pritom argumentovali aj tým, že Turecko je moslimská krajina a Európa by podľa nich mala zostať kresťanská.

Najčítanejšie