Skoro jasno
18°
Bratislava
Na stretnutie ide Slovensko s konkrétnymi záväzkami
Zdielať na
Noviny.sk

Na stretnutie ide Slovensko s konkrétnymi záväzkami

Slovensko dnes na summit NATO v Bruseli vycestuje s konkrétnymi záväzkami. Ide o ponuku vyslať zhruba 150 vojakov do Pobaltia, na výcvik do Iraku 47 vojakov a potvrdenie záväzku investovať do obrany 1,6 percenta HDP do roku 2020. Slovensko na stretnutí hláv štátov a vlád bude reprezentovať prezident Andrej Kiska, sprevádzať ho budú ministri obrany a zahraničných vecí Peter Gajdoš (nom. SNS) a Miroslav Lajčák (nom. Smer-SD). Na tomto stretnutí sa po prvýkrát zúčastní americký prezident Donald Trump, ktorý v kampani Severoatlantickú alianciu skritizoval za to, že je zastaraná a naznačil, že ak by nejaká krajina bola napadnutá, a nevykladala na obranu požadované dve percentá HDP, USA by jej nemuseli pomôcť. Ako prezident však po stretnutí so šéfom NATO Jensom Stoltenbergom vyhlásil, že NATO zastarané nie je.


Ako pre médiá uviedol štátny tajomník rezortu obrany Róbert Ondrejcsák (Most-Híd), ide o prvú cesta amerického prezidenta po zvolení do Európy a zároveň prvú príležitosť stretnúť sa so všetkými spojencami. „Očakávajú sa zásadné rozhodnutia o aktivitách Aliancie čo sa týka boja proti terorizmu na Blízkom východe, takisto sa očakávajú dôležité rozhodnutia aliančnej prítomnosti v Pobaltí a, samozrejme, veľmi dôležitou témou budú rozpočty na obranu jednotlivých členských štátov,“ ozrejmil Ondrejcsák.

Za najdôležitejšiu ponuku, ktorú Slovensko na stretnutí prezidentov a premiérov dá, je stať sa súčasťou predsunutej vojenskej prítomnosti v Pobaltí. V materiáli, ktorý vláda už schválila, sa uvádza, že vojakov by sme mali vyslať pravdepodobne do Lotyšska a máme záujem pôsobiť v sektore, za ktorý zodpovedá Kanada. Ak náš príspevok schvália partneri v Aliancii a následne Národná rada SR, ešte tento rok by sme vyslali dvoch styčných dôstojníkov veliteľstva bojovej skupiny. Od júna 2018 by sme potom vyslali mechanizovanú rotu v počte do 118 príslušníkov Ozbrojených síl SR, čatu opráv a prevádzky v počte do 16 vojakov, piatich zdravotníkov a ďalších do 11 vojakov by malo pomáhať pri velení, riadení a zabezpečení tohto nášho príspevku. Malo by ísť o dve šesťmesačné rotácie. „Toto je kľúčové rozhodnutie pre slovenskú zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Budeme súčasťou tých štátov, ktoré berú aliančnú bezpečnosť vážne,“ dodal Ondrejcsák.


Druhá ponuka sa týka vyslanie do 47 vojakov do Iraku. Tam budú pomáhať s výcvikom irackých bezpečnostných zložiek napríklad pokiaľ ide o odmínovanie alebo opravovanie ruských tankov. „Je veľmi dôležité, že na summite potvrdíme záväzok investovať 1,6 percenta HDP na obranu do roku 2020. V posledných týždňoch sa to potvrdilo na rôznych úrovniach – od premiéra Roberta Fica až po ďalších členov vlády,“ pokračoval Ondrejcsák. Ako dodal, rokovania medzi rezortami obrany, zahraničných vecí a financií už prebiehajú a toto je ich výsledok. „Samozrejme, najdôležitejšou úlohou ministerstva obrany je dať na stôl plán, že ako tie peniaze použijeme,“ priznal štátny tajomník s tým, že vláda už takisto odsúhlasila nákup obrnených transportérov 8x8 a 4x4. Spolu by malo ísť do roku 2029 o 485 vozidiel a celkové náklady na tieto projekty rezort odhaduje na približne 1,2 mld. eur. „Popri tom potrebujeme modernizovať aj nadzvukové letectvo, čaká nás nákup 12 nadzvukových lietadiel. Ruské MIG 21 si už nemôžeme ďalej dovoliť,“ uzavrel Ondrejcsák.

Súčasťou slovenského príspevku bude aj pokračovanie vo vedení zvereneckého fondu NATO pre Ukrajinu v oblasti odmínovania a likvidácie nevybuchnutej munície a pokračovanie účasti v misii NATO v Afganistane.

Delegácia vedená prezidentom sa späť na Slovensko vráti dnes večer.

Zdielať na

Najčítanejšie