Prvé kolo prezidentských volieb na Ukrajine vyhral komediálny herec

Prvé kolo prezidentských volieb na Ukrajine vyhral komediálny herec

KYJEV / Ukrajinci si v nedeľu volili svojho prezidenta a vo vedení je momentálne komediálny herec Volodymyr Zelenskyj. Za ním skončil súčasný prezident Petro Porošenko. Reportérka TV JOJ Katarína Kleknerová sa v centre Kyjeva zhovárala so šéfom poradcov ukrajinského premiéra - Ivanom Miklošom. Podľa neho na Ukrajine vládne frustrácia a nespokojnosť, no zároveň sa táto krajina prvýkrát v histórii mení.

Všeobecne vládne na Ukrajine veľká nespokojnosť. Ľudia očakávali, že zmeny po Majdane prídu rýchlejšie. "Po Euromajdane pred 5 rokmi ľudia očakávali rýchle zvýšenie životnej úrovne a očakávali potrestanie korupčníkov. Namiesto tohto prišla hlboká recesia, ktorá bola kvôli nakopených chybám z minulosti," vysvetľuje Ivan Mikloš, šéf poradcov ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana. 

Mnohé reformy v krajine sa už ale úspešne zrealizovali. Zmena však nie je dostatočná v súdnej reforme. Aj preto zostáva množstvo ľudí, ktorí sa síce dopúšťajú korupcie, nepotrestaných. Postupne sa však darí zužovať priestor pre korupciu.

"Zavreli sme vyše 90 bánk, ktoré vlastne boli iba práčkami peňazí. A zmenšil sa priestor na korupciu delegáciou cien energií. Vo verejnom obstarávaní sa zaviedli elektronické aukcie, verejné obstarávania boli tiež obrovským zdrojom korupcie," dodal Mikloš.

Komik a herec 

V nedeľu o ôsmej večer sa zavreli volebné miestnosti po celej Ukrajine. V prvom kole prezidentských volieb je v čele herec a riaditeľ filmových štúdií Volodymyr Zelenskij. Podľa prieskumov ho volilo zatiaľ 30 percent voličov. "Chcel by som poďakovať všetkým Ukrajincom, ktorí prišli voliť a voľby prezidenta nebrali ako žart," vyjadril sa prezidentský kandidát. Na druhom mieste je súčasný prezident Petro Porošenko.

Podvody počas volieb

Volebná komisia zaznamenala vyše 4000 podnetov v súvislosti s narušením priebehu volieb. "Na jednej adrese bolo prihlásených 5 ľudí, ktorí vôbec neexistujú. Alebo mal hlasovať človek, ktorý zomrel v roku 2004," povedal obyvateľ Kyjeva. "Každá skrinka je dva razy zaplombovaná, pozrite sa nie je možné ju nijako otvoriť," hovorí na druhej strane člen volebnej komisie Ivan Guščin. 

"Ukrajina sa prvýkrát v histórii mení, mení sa zo skorumpovanej, nefunkčnej oligarchickej, na fungujúcu trhovú ekonomiku, aj keď to ide pomaly a ťažko," poznamenal Mikloš. 

Zmena krajiny

Ľuďom na Ukrajine sa podľa Ivana Mikloša bude žiť oveľa lepšie, ak sa ukončí vojnový konflikt východe krajiny. Obáva sa, že jeho riešenie tak skoro nepríde."Rýchle riešenie to nemá, pretože to sa nedá vyriešiť nejakými rokovaniami. Na druhej strane nie je pár separatistov, ale na druhej strane je Putin. A tomu tá dnešná situácia vyhovuje a bude ju predlžovať," dodal na záver Mikloš. 

Pozrite si súvisiacu reportáž: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Policajti v akcii
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
09:30 Blázni do zrubov II.
10:30 Zlato v garáži II.
11:05 Plus Mínus
08:50 ZOO
10:15 ZOO
11:45 Nákupné maniačky
09:45 Chrumka a Čipsík I.
10:00 Bob a Bobek králiky z klobúka
10:05 Bob a Bobek králiky z klobúka
09:35 Tristan a Isolda
11:50 Rodinka
13:35 Moje druhá šance