V Beverly Hills vykázali cigarety i zo zahradných reštaurácií

02.10.2007 10:29 Noviny.sk Zahraničie
V Beverly Hills vykázali cigarety i zo zahradných reštaurácií Zdroj: Antonio Fucito/ilustračné
Od októbra je zakázané fajčiť aj na terasách a v hotelových áriách.

Beverly Hills, luxusná štvrť v Los Angeles, kde býva mnoho hollywoodskych hviezd a ďalších celebrít, je od začiatku tohto týždňa nefajčiarskou zónou. Podľa nového nariadenia miestnej radnice si totiž fajčiari nesmú zapáliť cigaretu ani na terasách reštaurácií a kaviarní, aby neobťažovali ostatných hostí. Zákaz fajčenia vo vnútri reštaurácií a barov platí už dlhšiu dobu.

Pokiaľ niektorí z hostí miestnych podnikov pravidlá poruší, čaká ho poriadna pokuta. Prvýkrát je to ešte znesiteľných 100 dolárov (2 300 korún); recidivisti, ktorí by boli s cigaretou pristihnutý viackrát, ale budú musieť zaplatiť 500 dolárov (11 500 korún).

Nariadenie radnice platí prakticky pre všetky miesta, kde hostia sedia vonku, teda pre terasy, záhradné reštaurácie a posedenia v átriu hotelov. Tabakový dym sa preto nebude vznášať ani v baroch obľúbených VIP návštevníkov - napríklad kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger si v Caffe Roma už svoju cigaru nikdy nezapáli.

Napriek tomu, že s prísnym protifajčiarskym opatrením prišli poslanci v Beverly Hills už v júni, platiť začalo až teraz. Chceli totiž majiteľom reštaurácií dopriať trochu času počas letnej sezóny, keď do mesta prichádzajú státisíce turistov. Majitelia barov ale stále bijú na poplach - napríklad náruživí fajčiari z Európy podľa nich zákazom nebudú nadšení a miestne podniky prídu o značnú časť tržieb.

Do Beverly Hills, kde býva napríklad herečka Jennifer Anistonová, hviezdny pár David a Victoria Beckhamovi či Tom Cruise so svojou manželkou Katie Holmesovou, každý rok navštívi okolo päť miliónov turistov. Takmer polovica z nich je zo zámoria.

Západoamerický štát Kalifornia bol v USA jedným z prvých, ktorý začal presadzovať tvrdú protifajčiarsku politiku. Fajčenie vo vnútri reštaurácií v ňom platí už od roku 1998. V poslednej dobe sa ale začal rozširovať i počet miest, kde sa cigarety netolerujú ani v záhradách - tento zákaz platí napríklad v losangelských štvrtiach Santa Monica, Burbank či Calabasas.

Zdroj: ČTK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Súdna sieň
10:55 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
09:15 Profesionáli III.
10:20 Nákupné maniačky
11:45 NOVÉ BÝVANIE
09:45 Policajt z L.A.
11:00 MACGYVER: NOVÉ ČASTI II.
12:05 Neserte nám pestúnku II.
09:45 Strážca vesmíru Roger
10:00 Jahôdka a jej kamaráti II.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
08:45 Lásce v patách
10:20 O(d)puštění
11:55 Roman Polanski: Pravdivý příběh