Matej Tóth o náročnom roku: Dopingová kauza zmenila môj život

Matej Tóth o náročnom roku: Dopingová kauza zmenila môj život

BANSKÁ BYSTRICA / Bol to náročný rok a tento prípad zmenil môj život. Takto spomínal slovenský olympionik Matej Tóth na rok 2017 kedy bol suspendovaný pre odchýlku v biologickom pase a hrozil mu až 4 ročný dištanc. V decembri pred rokom sa mu podarilo vyvrátiť všetky dopingové podozrenia, no stálo ho to veľa síl.

Takto pred rokom bol celý tím Mateja Tótha v napätí, čakali na rozhodnutie jednotky pre integritu atletiky medzinárodnej asociácie atletických federácií, v hre bol totiž 4 ročný dištanc. "Ten prípad zmenil môj život, na 8 mesiacov negatívne, ale na zbytok života pozitívne," vyjadril sa Matej Tóth. "Minulý rok bol náročný mentálne ale aj finančne, Maťo musel dať 60-tisíc a zväz 20-tisíc," prezradil Martin Pupiš z Katedry telovýchovy a športu na UMB. 

Matej odstavený od súťaží trávil mesiace v neistote pričom oslovoval odborníkov, ktorí vypracovali expertízy, aby vysvetlili odchýlku v jeho biologickom pase. "Naše argumenty boli jasné, dávali zmysel, len sme potrebovali, aby dávali zmysel aj vedcom," poznamenal Matej. Rozhodnutie o jeho nevine prišlo v polovici decembra pred rokom. Matej Tóth ale prišiel počas dištancu o účasť na majstrovstvách sveta. "Štyri roky sa to nebude rátať, čiže ide o štvrť milióna," vysvetlil Pupiš. 

"Prínos vidím v tom, že by sme mohli viac spolupracovať s komisiou športovcov," vyjadrila sa riaditeľka antidopingovej agentúry Žaneta Csáderová. Šéfka antidopingovej agentúry ďalej dodáva, že na národnej úrovni by sme mali vychovávať odborníkov z oblasti medicíny a práva, ktorí by pomáhali našim športovcom pri takýchto problémoch. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:30 Krimi
06:00 Noviny TV JOJ
06:35 SpongeBob v nohaviciach VIII.
05:00 Fórky, vtipky XXVII.
05:40 Súdna sieň
06:45 Súdna sieň
05:30 POLICAJTI V AKCII
06:15 Najlepší hamburger na svete
06:40 Veľké upratovanie: New York I.
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
05:20 O myšce a medvědovi
06:50 Den na zkoušku
08:25 Jmenuji se Jerry