Zatiahnuté
10°
Bratislava
Vojtech
23.4.2024
Najväčšia zdravotná poisťovňa začala s redukciou počtu nemocníc
Zdielať na

Najväčšia zdravotná poisťovňa začala s redukciou počtu nemocníc

Zdroj: SITA/Ján Lörincz

Príjmy od VšZP, ktorá je najväčšou zdravotnou poisťovňou na Slovensku, sú pritom podľa zástupcov nemocníc do veľkej miery rozhodujúce pre ich prežitie.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v tomto roku už nepredĺži zmluvy so šiestimi nemocnicami a zdravotníckymi zariadeniami. Novinárom to dnes povedal riaditeľ poisťovne Anton Kováčik.

Príjmy od VšZP, ktorá je najväčšou zdravotnou poisťovňou na Slovensku, sú pritom podľa zástupcov nemocníc do veľkej miery rozhodujúce pre ich prežitie.

VšZP už podľa jej riaditeľa nepočíta s využitím služieb nemocnice v Púchove, železničiarskej nemocnice v Košiciach, súkromnej pôrodnice Mediline v Bratislave a tatranských liečební v Kvetnici, Tatranskej a Novej Polianke.

V ďalších nemocniciach si mieni poisťovňa objednať menej výkonov, čo podľa ich zástupcov taktiež môže spôsobiť existenčné problémy zdravotníckych zariadení.
Autori minuloročnej analýzy ministerstva zdravotníctva tvrdili, že na Slovensku je prebytočných asi 6000 lôžok. Kováčik napriek kritike trval na tom, že poistenci VšZP budú mať k dispozícii dostatok zdravotníckych zariadení.

"Nevidím dôvod na to, aby sa robila panika," vyhlásil. Naopak, ušetrené peniaze budú podľa neho môcť využiť nemocnice, ktoré prežijú. Okrem miliardových dlhov totiž zdravotnícke zariadenia dlhodobo čelia aj požiadavkám odborov, aby sa zvýšili platy zdravotníkov.

Polepšiť by si podľa Kováčika v tomto roku mali najmä fakultné nemocnice v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a Martine, ktorým poisťovňa ponúkla o asi 25 percent peňazí viac, než mali doposiaľ.

Postup Všeobecnej zdravotnej poisťovne pravdepodobne bude mať vplyv aj na kroky súkromných poisťovní, povedali dnes predstavitelia Združenia zdravotných poisťovní, ktoré ich zastupuje.

Fakultným nemocniciam totiž vládne nariadenie o minimálnej sieti zdravotníckych zariadení zaručuje zmluvy s poisťovňami a podľa združenia majú preto prehnané požiadavky. Ak by im vyhoveli, neostali by zrejme peniaze pre prácu menších nemocníc, tvrdil Igor Dorčák zo združenia.

Celkovo by sa mali príjmy slovenského zdravotníctva v tomto roku zvýšiť podľa odhadov ministerstva financií o viac ako 15 miliárd korún na asi 106 miliárd korún. Reálne sa však na preplatenie liečebných nákladov bude môcť použiť menej ako 90 miliárd, tvrdili zástupcovia súkromných poisťovní.

Zdielať na

Najčítanejšie správy