Pravidelné kontroly dokladov na hraniciach dnes skončia

20.12.2007 09:25 Noviny.sk Slovensko
Pravidelné kontroly dokladov na hraniciach dnes skončia Zdroj: Chris Price
Pravidelným kontrolám dokladov na hraniciach s okolitými štátmi s výnimkou Ukrajiny sa dnes cestujúci podrobia naposledy.

Pravidelným kontrolám dokladov na hraniciach s okolitými štátmi s výnimkou Ukrajiny sa dnes cestujúci podrobia naposledy. Úderom polnoci sa totiž Slovensko spolu s ďalšími ôsmimi novými členskými krajinami EÚ pripojí k schengenskému priestoru, v ktorom už ľudí pri cestovaní nebudú obmedzovať vnútorné hranice. Na hraničných priechodoch sú na dnes večer pripravené oslavy, politici budú symbolicky píliť závory.

Na hraničnom priechode Petržalka-Berg s Rakúskom, kedysi súčasti prísne stráženej železnej opony, slovenský premiér Robert Fico a rakúsky kancelár Alfred Gusenbauer symbolicky prepília hraničnú závoru ešte predpoludním. Oslavy sa začnú večer.

Pílenie hraničnej závory na hranici s Českom, ktorá vznikla po rozdelení spoločného štátu v roku 1993, si ministri vnútra Robert Kaliňák a Ivan Langer naplánovali na večer na hraničnom priechode Drietoma - Starý Hrozenkov.

Symbolické búranie hranice sa o polnoci očakáva aj na hraničnom priechode do Maďarska Milhosť - Tornyosnémeti. Zrušenie hraničných kontrol s Poľskom sa bude oslavovať na priechode Vyšný Komárnik - Barwinek.

Ministerstvo vnútra dalo podľa svojho hovorcu Erika Tomáša na oslavy a mediálnu kampaň pri príležitosti vstupu krajiny do Schengenu 15 miliónov korún. 

Schengenský priestor tvorilo doposiaľ 13 starých členských štátov EÚ okrem Británie a Írska, a tiež Nórsko a Island. Od 21. decembra sa k nim pripoja všetky štáty, ktoré sa do únie začlenili v roku 2004, okrem Cypru.
    

Zatiaľ čo na hraničných priechodoch s okolitými členskými krajinami EÚ sa kontroly zrušia, prísny režim zostane na hranici s Ukrajinou. Tá sa totiž stane vonkajšou hranicou schengenského priestoru. Vo výnimočných prípadoch však budú môcť kontrolovať doklady na vnútorných hraniciach aj krajiny zapojené do schengenského systému.

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

20:30 NAJLEPŠIE POČASIE
20:35 9-1-1 III.
21:30 9-1-1 III.
20:25 Život s Helen
23:00 Infiltrátor
01:35 Dr. Dokonalý
20:10 Doktori II.
21:00 Dr. House VIII.
21:55 C.S.I.: Kriminálka Miami II.
20:25 Krtko
20:35 Bob a Bobek králiky z klobúka
20:45 Volám sa Caillou V.
20:15 Rukojmí
22:05 Mortdecai: Grandiózní případ
23:45 Dítě číslo 44