Zatiahnuté, dažďové prehánky
16°
Bratislava
Vladislav
25.9.2022
Prezident začal rokovania s politickými stranami. Sme rodina je za predčasné voľby
Zdielať na

Prezident začal rokovania s politickými stranami. Sme rodina je za predčasné voľby

BRATISLAVA / Prezident Andrej Kiska začal rokovania s lídrami demokratických politických strán. Ako prvých prijal o 10:00 zástupcov hnutia Sme rodina, a to poslanca NR SR a predsedu Borisa Kollára a poslancov NR SR Milana Krajniaka, Petra Pčolinského a Adrianu Pčolinskú. Ako po prijatí povedal pre médiá Kollár, prezidentovi objasnili svoj postoj k celej problematike, k situácii na Slovensku. O 13:00 sa stretol s predstaviteľmi OĽaNO.

Hnutie Sme rodina - Boris Kollár je za predčasné voľby a v parlamente všetkých osem poslancov hnutia zahlasuje za pád vlády.Pán prezident si vypočul naše stanoviská, on nás do ničoho netlačil, ani nás na nič nenahováral. Ja si myslím, že pán prezident dnes po rokovaní s OĽANO určite urobí krátky brífing,“ konštatoval Kollár, ktorý médiám najskôr prečítal stanovisko hnutia Sme rodina k aktuálnej politickej situácii, s ktorým zoznámili aj hlavu štátu.

Podľa stanoviska Sme rodina dospela politická situácia do stavu, „ktorý sa nemôže riešiť zákulisnými rokovaniami politikov alebo v horšom prípade rokovaniami oligarchov niekde v pozadí“. V takejto situácii je „jediná férová možnosť obrátiť sa na občanov, aby rozhodli vo voľbách o budúcnosti Slovenska“. Poslanecký klub Sme rodina podporí svojimi podpismi zvolanie mimoriadnej schôdze národnej rady na odvolanie vlády a jeho poslanci budú hlasovať za. „V prípade, ak bude vláda odvolaná, budeme podporovať čo najskorší termín volieb, pretože sme presvedčení, že nová vláda môže vzniknúť iba na základe vôle občanov vo voľbách. Nebudeme podporovať žiadny variant úradníckej vlády, pretože takáto vláda nedostala mandát od voličov,“ prečítal ďalej zo stanoviska Kollár.

Hnutie Sme rodina tiež tvrdí, že sa od začiatku snaží o dôveru ľudí v štát, a to chcú robiť aj v tejto situácii. Nová vláda podľa nich musí vzniknúť na základe dôvery ľudí, ktorú vyjadria vo voľbách. „Ak by nová vláda vznikla nejakými zákulisnými rokovaniami alebo politikárčením, to by situáciu iba zhoršilo. Ľudia sa nás neustále pýtajú, prečo majú 300-eurové dôchodky a 500-eurové platy. To, čo teraz vyplávalo na povrch, im dáva na to jasnú odpoveď. Vidíme, že politici svoj čas a energiu venujú vlastnému prospechárstvu, venujú čas svojim oligarchom, ale na ľudí im už čas nezostáva. To je to najdôležitejšie, čo musíme zmeniť, ak chceme obnoviť dôveru v štát,“ uvádza sa v závere stanoviska Sme rodina, ktoré médiám prečítal Kollár po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom.

Zástupcovia Sme rodina sa s prezidentom nerozprávali o širokej rekonštrukcii vlády. Kollár si myslí, že široká rekonštrukcia vlády by upokojila hlavne situáciu vo vládnej koalícii. Možno minulý týždeň by podľa neho stačilo, ak by premiér odvolal ministra vnútra Roberta Kaliňáka a prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara. Po tom, čo sa udialo, si Kollár myslí, že to už ani koaličným partnerom Smeru stačiť nebude. Rekonštrukciu vlády nepodporia.

Zástupcovia najsilnejšej opozičnej strany, Sloboda a solidarita, majú naplánované stretnutie s prezidentom na štvrtok o deviatej ráno. Prezident tak napĺňa, čo avizoval vo svojom vyjadrení. Chce rokovať s politickými stranami o tom, ako si predstavujú ďalšie pokračovanie po vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ako sa v nedeľu Kiska v prejave vyjadril, vidí len dve možnosti - buď rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vlády, ktorá by si získala dôveru ľudí aj parlamentu, alebo predčasné voľby.

„Hovoril som osobne s premiérom Ficom o možných východiskách z vážnej politickej krízy. Žiaľ, ukázalo sa, že naše vnímanie a naše názory na možné riešenia sú zatiaľ rozdielne. To posledné, čo naša spoločnosť teraz potrebuje, je politické divadlo na televíznej obrazovke," vyjadril sa Kiska. Fico Kiskove kroky ostro kritizuje a hovorí o snahe destabilizovať vládu a o mocenskom nastavení Slovenska.

​​Záujem o stretnutie s Kiskom prejavila aj koaličná strana Most-Híd, ktorá sa vyjadrila za rekonštrukciu vlády. "Strana Most-Híd sa zúčastní na rokovaniach, ktoré inicioval pán prezident. K riešeniam, ktoré navrhol je ale potrebné nájsť väčšinovú alebo ústavnú podporu v parlamente, a tá zatiaľ na stole nie je," uvádza strana Most-Híd. Pridala sa aj SNS. "Som pripravený viesť dialóg s prezidentom i s predsedom, som pripravený zvolať snem Národnej rady, aby táto situácia bola vyriešená," vyjadril sa Andrej Danko. Kancelária prezidenta zatiaľ nezverejnila termíny rokovania s koaličnými stranami.

Ako bolo avizované, o 13:00 sa začalo stretnutie Kisku so zástupcami hnutia OĽaNO:

Pozrite si stredajšiu tlačovú konferenciu premiéra Fica:

Súvisiace články

Najčítanejšie