Zatiahnuté
Bratislava
Danica, Dana
16.4.2024
Manželia splnomocnenie na riadenie auta nepotrebujú
Zdielať na
Krimi

Manželia splnomocnenie na riadenie auta nepotrebujú

V rubrike Ako to nespackať sa dnes dozviete či vám môžu dať policajti pokutu za to, keď vaše auto riadi manžel, či manželka bez podpísaného splnomocnenia, alebo či potrebujete zbrojný preukaz na to, keď si kúpite plynovú zbraň.

Pani Renáta píše, že ako rodina majú jedno auto. Písané je na manžela, ale chcela by vedieť, či ona ako manželka potrebuje splnomocnenie, aby ho mohla riadiť. Piešťanskí policajti jej vraj za to dali pokutu 70 eur.

Ján Packa: „Pokiaľ je to auto manžela, tak to patrí do bezpodielového vlastníctva manželov, ja nevidím žiadny dôvod, aby mala nejaké potvrdenie od manžela o tom, že sa môže voziť v aute. Pokiaľ by naozaj za to dostala pokutu, nech sa obráti na mňa, dostala ju neprávom.“

V byte pána Róberta z Trenčína urobili policajti domovú prehliadku. Vykopli mu pritom vchodové dvere. V byte však nebýva pán Róbert, ale jeho brat. Chcel by vedieť, keď sa táto domová prehliadka ukáže ako neopodstatnená, či mu polícia zaplatí za zničené dvere.

Ján Packa: „Domová prehliadka bola zrejme smerovaná proti bratovi, ktorý sa dopustil nejakej trestnej činnosti, a môže sa pisateľ obrátiť na náhradu škody k nemu a pokiaľ by sa zistilo, že naozaj bola neopodstatnená, tak potom mu nahradíme škodu ako štátny orgán, ktorý pochybil.“

Otec pána Mariána by si chcel kúpiť plynovú zbraň. Zaujíma ho, či potrebuje nejaké potvrdenie o tom, že je to iba plynová zbraň, a či na ňu treba zbrojný preukaz.

Ján Packa:  „Plynové zbrane sa delia na 2 skupiny, s tou nižšou výmetnou silou a vyššou výmetnou silou, s tou nižšou výmetnou silou je možné držať zbraň aj bez zbrojného preukazu a radi Vám poradia predavači, ktorí vám presne určia, ktorá zbraň je bez zbrojného preukazu, a ktorú pištoľ už treba prihlásiť.“

Na konci nechýba ani otázka od policajtov. Policajného prezidenta sa tento krát pýtajú príslušníci obvodného oddelenia v Michalovciach. Zaujíma ich, či má okresný riaditeľ právo zmeniť 12-hodinovú pracovnú dobu na 8 hodinovú. „Zdá sa nám to dosť vyčerpávajúce, keď sme napr. sedem dní po sebe v práci (hoci len 8 hodín), a potom máme dva – tri dni voľno,“ píšu policajti.

Ján Packa:  „Osobne si myslím, že človek je viac unavený po 12h službe ako po 8 hodinovej, dá to trochu logiky, ale o dĺžke služby rozhoduje okresný riaditeľ, čiže on si môže zvážiť, či zvolí rytmus 8 hodinový, alebo 12 hodinový.“

Zdielať na

Najčítanejšie správy