Polojasno
Bratislava
Jela
19.4.2024
Trestný čin nesmie ostať nepovšimnutý, treba ho nahlásiť
Zdielať na
Krimi

Trestný čin nesmie ostať nepovšimnutý, treba ho nahlásiť

Tvrdí prezident Policajného prezídia Ján Packa

Divák: Vlastním plynovú pištoľ. Chcel by som ju predať, ale nie som si istý, či musím nahlásiť zmenu majiteľa aj v obchodu, v ktorom som túto zbraň kúpil.

J. Packa: „Tu je potrebné vidieť rozdiel medzi registrovanou zbraňou u polície a neregistrovanou, čiže voľným predajom. V tomto prípade sa jedná o voľný predaj zbrane a občan nie je povinný ho ďalej registrovať, čiže môže ju predať komukoľvek.“

Pánovi Františkovi z Košíc sa podarilo nakrútiť vodičov, ktorí svojou jazdou ohrozovali ostatných – išli príliš rýchlo, prešli na červenú, či na predných oknách mali nalepené fólie. Na záberoch je jasne vidieť aj evidenčné čísla. Pýta sa, či takýto záznam môže anonymne niekam poslať, aby nezostali nezodpovední vodiči nepotrestaní.

J. Packa: „Samozrejme je to možné, dá sa to poslať na ktorýkoľvek inšpektorát, alebo keď občan chce, rovno aj na Prezídium policajného zboru a pokiaľ identifikujeme priestupcu, samozrejme vyvodíme príslušné opatrenia.“

Náš divák z okolia Bratislavy píše, že už dlhšiu dobu registruje aj so svojimi susedmi, že v neďalekom rodinnom dome sa predávajú drogy. Oznámiť sa to však nikto z nich neodváži - a tak prosí o radu.

J. Packa: „Nedivím sa divákovi, že má obavy o verejné oznámenie, ale v tomto prípade mu odporúčam, aby sa obrátil na Prezídium policajného zboru, hoci aj prostredníctvom emailu z rôznych internetových kaviarní a my už urobíme poriadok.“

Syn pani Viery bol svedkom bitky. Policajti si ho zavolali, a on im povedal, čo videl. Jeden z bitkárov si ho však o pár dní počkal a zmlátil ho. Pani Viera so synom sa teraz boja, nepodali ani trestné oznámenie, pretože vedia, že dotyčný bitkár už niekoľkokrát sedel.

J. Packa: „Myslím, že urobili zásadnú chybu, že nepodali trestné oznámenie, lebo takýto vagabundi to zneužívajú. Mali by podať trestné oznámenie, a práve preto, že už bol v base, my ho tam vrátime naspäť.“

Pani Katarína z Púchova si v januári kúpila diaľničnú známku na auto, ktoré dala v apríli zošrotovať. Známku sa jej podarilo dobre odlepiť a nepoškodila ju. Prilepila si ju teda na nové auto, ale na ústrižku má zapísané staré EČV. Pýta sa, či jej to budú policajti akceptovať.

J. Packa: „V prípade tzv. šrotovného nie je možné vymeniť diaľničnú nálepku. Je nutnú kúpiť novú.“

Pri diaľničných známkach ešte ostaneme. Viacerí z vás sa pýtate, čo robiť v prípade, keď máte rozbité čelné sklo a máte na ňom ešte nalepenú diaľničnú známku.

J. Packa: „Rozbité čelné sklo je štandardný problém. V tomto prípade stačí zobrať si kupón od diaľničnej známky a potvrdenie od polície o vyšetrovaní udalosti a Národná diaľničná spoločnosť jej ju vymení bezplatne.“

Pani Gabriela z Piešťan sa chce opýtať, či aj taxikár môže dostať pokutu za to, keď stojí na vyhradenom miesto a má naštartované auto.

J. Packa: „Zákon hovorí o tom, že vodič nesmie ponechať motor v chode zbytočne, ale tu sa treba pozrieť na to, či to nie je náhodou v zimnej dobe, a ten taxikár si kúri – to znamená, že používa ten motor oprávnene, alebo je to bez dôvodu a v tom prípade je to priestupok.“

Pána Michala zaujíma, či policajti v službe majú právo využívať služobné vozidlá na to, aby sa nimi denno-denne vyvážali na obedy. Ako sám píše, pravidlom je, že na obede sú naraz i viaceré vozidlá Policajného zboru.

J. Packa: „Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť svojím zamestnancom teplú stravu v priebehu služby, to samozrejme platí aj pre policajtov, a ak zamestnávateľ určil niektorú reštauráciu, kde majú stravu, tak v tom prípade majú na to právo.“

E-mailová adresa je tu stále pre vás – akotonespackat@joj.sk. Aj naďalej nám môžete posielať vaše ďalšie otázky.

Zdielať na

Najčítanejšie správy