SaS na vláde nezahlasovala za dofinancovanie VšZP, strana nechce ohroziť konkurenčné prostredie

11.11.2020 11:21 Noviny.sk Ekonomika

SaS na vláde nezahlasovala za dofinancovanie VšZP, strana nechce ohroziť konkurenčné prostredie

BRATISLAVA / Koaličná strana SaS v stredu na rokovaní vlády nezahlasovala za dofinancovanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) v hodnote 98 miliónov eur. Strana dlhodobo tento krok kritizuje a označuje ho za nebezpečný krok, ktorý narúša konkurenčné prostredie na Slovensku.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) v utorok večer na koaličnej rade predložil návrh na ďalšie dofinancovanie VšZP v celkovom objeme takmer 100 miliónov eur. "Moji kolegovia žiadali odklad a žiadali, aby to nešlo na vládu. Nerozumeli, prečo to takto treba akútne z večera do rána riešiť," vyjadrila sa v stredu na tlačovej besede pred novinármi predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS).

Cigániková, ako tvrdí, sa ešte v utorok opakovane rozprávala s Marekom Krajčím, no takýto zámer strany OĽaNO nespomenul. "Pýtam sa, prečo je to tak, keď má niekto predsa dobré riešenie, ktorému verí, tak s hrdosťou predsa predstaví verejnosti aj koaličným partnerom dôvod, prečo to robí a takéto riešenie určite nebude do poslednej chvíle utajovať. Chcem zdôrazniť, že politici nemajú vlastné peniaze, majú iba peniaze, ktoré zoberú z výplat ľudí na to, aby spravovali krajinu a mali by mať aspoň toľko slušnosti, aby ju spravovali čo najefektívnejšie, s čo najväčším prínosom pre občanov," dodala Cigániková. 

Dofinancovanie VšZP je podľa strany SaS nebezpečný krok, ktorý ničí konkurenciu. Investícia vo výške 100 mil. eur do základného imania VšZP podľa Cigánikovej hádže cez palubu 2,2 mil. poistencov súkromných zdravotných poisťovní. "Dotácia do najmenej efektívnej poisťovne motivuje k neefektívnosti," povedala Cigániková ešte 14. októbra. Tento krok považuje za obrovský morálny hazard.

Predseda finančného výboru Marián Viskupič konštatoval, že súkromné zdravotné poisťovne za roky svojho fungovania prišli s mnohými inováciami. Budovali tým podľa neho nielen svoju pozíciu, ale ťahali aj štátnu poisťovňu k lepším výsledkom. Prezidentka Asociácie na ochranu práva pacientov Mária Lévyová opäť pripomenula, že 100 mil. eur sú odvody a zdroje všetkých poistencov. "O nich by vláda nemala rozhodovať svojvoľne. Ak dofinancovať zdravotníctvo, tak prostredníctvom platby za poistencov štátu a úplne férovo a rovnocenne tak, aby ani jeden pacient nebol ohrozený," uzavrela.

Videli ste už poslednú časť relácie Na hrane? Pozrieť si ju môžete aj tu: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:00 Noviny o 12:00
12:40 TOP STAR
13:05 Dovidenia, stará mama!
12:15 Profesionáli III.
13:15 Simpsonovci XII.
13:45 Simpsonovci XII.
11:25 Pod povrchom
12:35 Slnečno, sem-tam vraždy II.
13:35 Dr. Harrow
12:25 Krtko
12:35 Bolek a Lolek idú do sveta
12:45 Bob a Bobek králiky z klobúka
10:45 Hluboká voda
12:35 Před půlnocí
14:35 Zůstaň nablízku