Zatiahnuté, dažďové prehánky
Bratislava
Soňa
28.3.2024
Eutanázia na Slovensku: otec odpojil syna od prístrojov, stíhajú ho za vraždu
Zdielať na
Krimi

Eutanázia na Slovensku: otec odpojil syna od prístrojov, stíhajú ho za vraždu

POPRAD / Polícia v Prešove začala trestne stíhať 46 ročného Jozefa z Popradu, ktorý v sobotu odpojil svojho 24 ročného syna Dominika od prístrojov. Tie zabezpečovali jeho životné funkcie.

Ťažko chorého Dominika priviezli z nemocnice domov v sobotu krátko popoludní. Zomrel len o niekoľko hodín neskôr v byte, kde býval so svojimi rodičmi.

Keď jeden zo susedov privolal záchranárov, Dominikovi už nevedeli pomôcť.

"Záchranári, ktorí zasahovali na mieste, žiaľ už len skonštatovali, že 24 ročný muž nejaví známky života," potvrdil hovorca záchranárov Boris Chmel.

Na prístrojoch

Mladý muž trpel poškodením mozgu a bol ležiacou a imobilnou osobou.

Otec mu v sobotu podľa polície odpojil vzduchovú ventiláciu. Dominik sa následne zadusil. Informáciu potvrdila prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Migaľová. 

"Pýtali sa ho, že kedy bol odpojený. Povedal, že pred dvomi hodinami, že ho odpojil," tvrdí sused rodiny.

Podľa susedov sa otec o Dominika vzorne staral.

Dvadsaťpäť rokov

Polícia Jozefa zadržala a umiestnila do cely policajného zaistenia. Vyšetrovateľ ho obvinil z obzvlášť závažného zločinu vraždy, pre ktorý mu hrozí trest 20 až 25 rokov.

Pozrite si reportáž z Popradu:

Dovolená eutanázia?

Eutanázia je na Slovensku zakázaná. Existuje ale istá forma, ktorá je dovolená. "Eutanázia je buď úplne trestná, alebo beztrestná," hovorí súdny znalec a právnik Peter Kováč.

Trestná je takzvaná aktívna eutanázia - keď pacientovi, buď na jeho vyžiadanie, alebo aj bez neho, podajú, napríklad, väčšie množstvo liekov a po ich užití pacient zomrie. "Dá sa to posúdiť ako trestný čin vraždy alebo úkladnej vraždy," potvrdzuje Kováč.

Okrem aktívnej eutanázie existuje aj pasívna. Táto forma je beztrestná. "Táto forma je takzvaná odklonená striekačka, kedy sa lieky nepodávajú alebo sa prestanú podávať," vysvetľuje Kováč.

Pasívna eutanázia sa využíva len na základe súhlasu pacienta. Takzvané vyhlásenie pre budúci prípad môže spísať ktokoľvek, ešte pri plnom zdraví.

Takúto formu eutanázie umožňuje medzinárodný dohovor o biomedicíne, ktorý je nadradený slovenským zákonom.

Pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy