Zatiahnuté
Bratislava
Jela
19.4.2024
Takmer celý svet žije v znečistenom ovzduší
Zdielať na

Takmer celý svet žije v znečistenom ovzduší

Zdroj: ISIFA

ŽENEVA / Prevažná väčšina obyvateľov planéty, zhruba 92 percent, žije v miestach, kde znečistenie ovzdušia prekračuje limity stanovené Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Uvádza to správa, ktorú dnes zverejnilo ženevské sídlo tejto organizácie.

"Je nutné urýchlene prijať opatrenia proti znečisteniu ovzdušia. Riešenia existujú, predovšetkým zmenou dopravných systémov, nakladaním s pevnými odpadmi, používaním čistých palív v domácnostiach a používaním obnoviteľných energií, rovnako ako znižovaním emisií v priemysle," uviedla riaditeľka odboru verejného zdravia vo WHO Maria Neiraová .

Autori správy sa zamerali na 3000 miest po celom svete, predovšetkým potom na mestá. Dospeli k záveru, že 92 percent svetovej populácie žije v miestach, kde je nadmerné množstvo polietavého prachu PM2,5. Tento neviditeľný prach obsahuje škodliviny ako sú sulfáty, nitráty a oxid uhoľnatý. Preniká hlboko do pľúc a kardiovaskulárneho systému, čím vážne ohrozuje ľudské zdravie.

Priemerný ročný limit WHO, ktorý je pre veľmi malé pevné častice PM2,5 celosvetovo stanovený na desať mikrogramov na meter kubický, je zvlášť prekročený vo východnom Stredomorí, ďalej v juhovýchodnej Ázii a v západnom Tichomorí.

 Znečistené ovzdušie

Znečistenie ovzdušia prispieva ku kardiovaskulárnym ochoreniam, mozgovým príhodám či rakovine pľúc a vo svete je podľa WHO spojené so smrťou približne troch miliónov ľudí ročne. Na 90 percent týchto úmrtí pripadá na chudobné krajiny, v oblastiach juhovýchodnej Ázie a západného Tichomoria sa to týka takmer dvoch úmrtí z troch, zdôrazňuje správa.

 WHO vidí ako hlavný zdroje znečisťovania ovzdušia "neefektívne dopravné prostriedky, domáce palivá, elektrárne na uhlie a priemyselné aktivity". Ľudská činnosť ale podľa organizácie nie je jediným zdrojom znečistenia. "Pieskové búrky môžu mať tiež vplyv na kvalitu ovzdušia, najmä v oblastiach neďaleko púšte," uvádzajú autori správy.

Nebezpečný oxid dusičitý

WHO zverejnila v máji rebríček znečistenia ovzdušia, podľa ktorého patrí Česká republika do regiónu s najlepšou kvalitou ovzdušia na svete. Z českých miest boli najhoršie hodnotené Havířov a Český Těšín.

České ministerstvo životného prostredia vlani uviedlo, že ovzdušie v Českej republike ďalej najviac znečisťuje polietavý prach a rakovinotvorný benzo (a) pyrén. V miestach, ktoré zaťažuje doprava, najmä v Prahe, Brne a v Ostrave, sa k nim podľa úradu pridáva oxid dusičitý.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy