Rakúsko: Už nemôžeme tolerovať, že Slovensko odmieta utečencov

27.02.2016 12:57 Noviny.sk Zahraničie
Rakúsko: Už nemôžeme tolerovať, že Slovensko odmieta utečencov Zdroj: sita
VIEDEŇ, BRATISLAVA / Rakúsky minister obrany Hans Peter Doskozil kritizoval Slovensko, Českú republiku a Maďarsko za ich postoj k migračnej kríze, a to najmä s odkazom na chýbajúce solidaritu s ostatnými krajinami Európskej únie.

V rozhovore, ktorý v sobotu zverejnil nemecký spravodajský server Spiegel Online, Doskozil povedal, že je neakceptovateľné, aby sa krajiny, ktoré dostávajú z únie toľko finančných prostriedkov v prípade krízy odmietali podieľať na spoločnom riešení.

"Už nemožno ďalej tolerovať, aby sa čistí príjemcovia finančných prostriedkov z EÚ ... krajiny, ktorým sa oplatilo toľko peňazí, v prípade akéhokoľvek problému obrátili chrbtom a povedali: Nie. U ich obyvateľov to možno má ohlas, nezlučuje sa to ale s myšlienkou solidarity v EÚ," odpovedal minister na otázku, čo v súvislosti s prílivom utečencov hovorí o postoji krajín susediacich s Rakúskom.

Kvóty

Minister v rozhovore najmä hájil rakúske rozhodnutie o uplatňovaní ročných kvót na prijímanie utečencov. Viedeň chce za rok prijať nanajvýš 37 500 žiadateľov o azyl a stanovila tiež denný strop na prijímanie utečencov.

Je ochotná ich denne do krajiny vpúšťať nanajvýš 3 200 a vybavovať na hraniciach maximálne 80 žiadostí o azyl. Podľa neho kritika tohto postupu nie je na mieste, pretože každá krajina si musí sama rozhodnúť, o koľko migrantov sa zvládne reálne postarať.

Eurofondy

"O žiadne porušenie práva nejde. Vlani sme, rovnako ako Nemecko, zvládli veľa. Zároveň je tu až príliš mnoho ďalších krajín, ktoré len prizerali tomu, ako sa snažíme. Niekedy sa jednoducho každá krajina dostane na hranicu možného," povedal Doskozil.

Už vlani rakúsky spolkový kancelár Werner Faymann vyzval, aby štáty, ktoré nepreukazujú dostatočnú solidaritu v utečenecké kríze, mali obmedzený prístup k fondom Európskej únie.

Mohlo by vás zaujímať

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:00 SÚDNA SIEŇ
06:00 NOVINY TV JOJ
06:55 KRIMI
05:45 Ničitelia mýtov
07:40 Klenot TV
08:55 Prvé oddelenie II.
05:00 Malé kráľovné krásy
05:45 Skutočné paničky z Atlanty
06:25 MOJA MAMA VARÍ LEPŠIE AKO TVOJA
06:00 Tučniak Pecola
06:30 Príbehy vreckových dráčikov
07:00 Kikirikí
06:55 Góóól! III.
08:35 Pozdravy ze spermabanky
10:20 Dokonalé štěstí