Potrestanie útokov zo Silvestra bude obtiažne. Mužov sa nedarí identifikovať

11.01.2016 10:32 Noviny.sk Zahraničie

Potrestanie útokov zo Silvestra bude obtiažne. Mužov sa nedarí identifikovať

BERLÍN / Potrestanie páchateľov silvestrovských útokov v Kolíne nad Rýnom bude problematické, pretože polícii sa ich nedarí identifikovať. Povedala to kolínska primátorka Henriette Reker.

Podľa Henriette Reker je nutné zaistiť, aby sa podobné incidenty neopakovali. Bude si to vyžadovať nielen posilnenie policajnej prítomnosti v meste, ale aj intenzívnejšiu prácu s utečencami prichádzajúcimi do Nemecka.

Tresty pre páchateľov

Podľa primátorky by malo byť samozrejmosťou, že policajti silvestrovský incident čo najrýchlejšie vyšetria a páchateľov tvrdo potrestajú. "Považujem to ale za veľmi zložité. Polícia uvádza, že obete dokážu páchateľov len ťažko identifikovať," podotkla Reker. Podľa nej sa ukazuje, že nemecká spoločnosť je tvárou v tvár podobným udalostiam bezradná.

Podľa primátorky sa štátna správa aj polícia musí zasadiť o to, aby sa podobné incidenty už neopakovali. "Nemôžeme nechať všetko bežať tak, ako to bolo doteraz. Potrebujeme viac policajtov a potrebujeme zaistiť kamerový systém, ktorý polícii umožní sledovať, čo sa deje, a v prípade potreby okamžite zasiahnuť," povedala Reker.

Intenzívnejšia práca s utečencami

Zároveň ale vyzvala aj k intenzívnejšej práci s utečencami, ktorí podľa zasahujúcich policajtov tvoria podstatnú časť ľudí podozrivých zo silvestrovských útokov. "Máme pred sebou výzvu integrovať ľudí, ktorí k nám prichádzajú, do našej spoločnosti. K tomu patrí aj to, že im musíme priblížiť našu kultúru," povedala s tým, že migranti si musia osvojiť nemecké kultúrne návyky, medzi ktoré patrí aj odmietnutie ponižovania žien.

Zdroj: SITA

Polícia v Kolíne nad Rýnom prijala už vyše 500 trestných oznámení v súvislosti s udalosťami silvestrovskej noci. Zhruba v dvoch pätinách prípadov ide okrem iného o sexuálne napadnutie. Podľa svedkov mladí muži arabského a afrického vzhľadu v kritickú noc obkľučovali ženy, sexuálne ich napádali a okrádali.

Útoky v ďalších mestách

Podobné incidenty nahlásili v menšom rozsahu aj v Hamburgu, Stuttgarte a Düsseldorfe. Počas víkendu oznámila polícia v Bielefelde, že tiež v tomto meste počas silvestrovskej noci približne 500 mužov násilne vniklo do jedného hudobného klubu, kde následne sexuálne napádali ženy. 

Ženy v Kolíne nad Rýnom sexuálne obťažovali žiadatelia o azyl, pozrite si reportáž:

TV Program

05:50 KRIMI
06:20 NOVINY TV JOJ
07:30 SÚDNA SIEŇ
05:20 Ničitelia mýtov
06:15 Ničitelia mýtov
07:05 Klenot TV
05:45 Najkrajšie bývanie - Kúpiť a predať
06:30 Rachel Zoe: Hviezdna štylistka
07:10 MOJA MAMA VARÍ LEPŠIE AKO TVOJA
06:00 Tučniak Pecola
06:30 Príbehy vreckových dráčikov
07:00 Kikirikí
05:40 Kid
07:35 Maradona
09:20 NON-STOP