Stratené lietadlo: Šanca nájsť trosky bez kozmickej techniky je nulová

21.03.2014 14:33 Noviny.sk Zahraničie

Stratené lietadlo: Šanca nájsť trosky bez kozmickej techniky je nulová

Ostatní čítajú

BRATISLAVA / Vyčerpávajúce pátranie po zmiznutom dopravnom lietadle malajzijských aerolínií je závislé na výzvedných družiciach. To, či nájdené dva kusy v Indickom oceáne sú skutočne troskami boeingu, záleží na posúdení expertov. Podľa špecialistov aj nápadný kus pripomínajúci časť lietadla ešte nemusí byť tým, ktorý pátracie skupiny naozaj hľadajú.

Družica identifikovala možné trosky

Pátracie vojenské tímy sú odkázané na satelity a družice, ktoré dokážu identifikovať hľadané predmety na obrovskej ploche s presnosťou až na pol metra. Podľa snímky, na základe ktorej pátrači okamžite vyrazili na miesto nálezu 24 metrového predmetu, je zrejmé, že družica identifikovala možné trosky lietadla s presnosťou niekoľkých metrov.

"Bez kozmickej techniky by nebolo možné preskúmať takú obrovskú plochu, akou je Indický oceán. Šanca nájsť trosky lietadla je bez pomoci tejto techniky takmer nulová," uviedol predseda organizácie pre vesmírne aktivity Jakub Kapuš.

Patria kusy zmiznutému lietadlu?

"Rozlíšenie družíc predstavuje v najlepšom prípade až pol metra. Družice, ktoré zachytili objekty mali pravdepodobne horšie rozlíšenie," dodal Jakub.

Podľa experta na techniku a avioniku lietadiel Jána Labuna "budú musieť nájdené kusy preveriť špecialisti, či skutočne patria konkrétnemu lietadlu."

Signály z čiernej skrinky

"Rádiové vlny vo veľmi dlhej vlnovej dĺžke dokážu ísť aj pod hladinu, patria sem ponorkové komunikačné systémy. Dno oceánu sa dá skúmať aj za pomoci radaru, ale domnievam sa, že v tomto prípade sa pátrači opierajú predovšetkým o kusy lietadla na hladine," vysvetľuje Jakub Kapuš.

"Čierne skrinky informácie nevysielajú, iba ich ukladajú. V tomto prípade je nutné skrinky nájsť a zároveň lokalizovať trosky lietadla. Potom sa snáď dozvieme, čo sa stalo," dodal Jakub.

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

14:55 NÁVŠTEVNÍCI
16:00 NOVINY O 16:00
16:50 UHÁDNI MÔJ VEK
15:15 Simpsonovci
15:45 Fórky, vtipky
16:15 Ninja Factor
14:55 Najkrajšie bývanie - Kúpiť a predať
15:55 Myšlienky vraha
16:55 Ako som spoznal vašu mamu II.
15:25 Sam a Max
15:45 Blasterov svet
16:10 Marvin, stepujúci koník I.
14:55 NON-STOP
16:45 Loď lásky
18:35 Agentky v nesnázích