Stratené lietadlo: Šanca nájsť trosky bez kozmickej techniky je nulová

21.03.2014 14:33 Noviny.sk Zahraničie

Stratené lietadlo: Šanca nájsť trosky bez kozmickej techniky je nulová

BRATISLAVA / Vyčerpávajúce pátranie po zmiznutom dopravnom lietadle malajzijských aerolínií je závislé na výzvedných družiciach. To, či nájdené dva kusy v Indickom oceáne sú skutočne troskami boeingu, záleží na posúdení expertov. Podľa špecialistov aj nápadný kus pripomínajúci časť lietadla ešte nemusí byť tým, ktorý pátracie skupiny naozaj hľadajú.

Družica identifikovala možné trosky

Pátracie vojenské tímy sú odkázané na satelity a družice, ktoré dokážu identifikovať hľadané predmety na obrovskej ploche s presnosťou až na pol metra. Podľa snímky, na základe ktorej pátrači okamžite vyrazili na miesto nálezu 24 metrového predmetu, je zrejmé, že družica identifikovala možné trosky lietadla s presnosťou niekoľkých metrov.

"Bez kozmickej techniky by nebolo možné preskúmať takú obrovskú plochu, akou je Indický oceán. Šanca nájsť trosky lietadla je bez pomoci tejto techniky takmer nulová," uviedol predseda organizácie pre vesmírne aktivity Jakub Kapuš.

Patria kusy zmiznutému lietadlu?

"Rozlíšenie družíc predstavuje v najlepšom prípade až pol metra. Družice, ktoré zachytili objekty mali pravdepodobne horšie rozlíšenie," dodal Jakub.

Podľa experta na techniku a avioniku lietadiel Jána Labuna "budú musieť nájdené kusy preveriť špecialisti, či skutočne patria konkrétnemu lietadlu."

Signály z čiernej skrinky

"Rádiové vlny vo veľmi dlhej vlnovej dĺžke dokážu ísť aj pod hladinu, patria sem ponorkové komunikačné systémy. Dno oceánu sa dá skúmať aj za pomoci radaru, ale domnievam sa, že v tomto prípade sa pátrači opierajú predovšetkým o kusy lietadla na hladine," vysvetľuje Jakub Kapuš.

"Čierne skrinky informácie nevysielajú, iba ich ukladajú. V tomto prípade je nutné skrinky nájsť a zároveň lokalizovať trosky lietadla. Potom sa snáď dozvieme, čo sa stalo," dodal Jakub.

Mohlo by vás zaujímať

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

23:10 C.S.I. CYBER: Vraždy cez internet
00:10 Klamári II.
01:10 18 kolies spravodlivosti
22:20 Muž so znakom smrti
00:20 Ničitelia mýtov
01:25 Titanic: Krv a oceľ
23:30 Paranormálne záhady
00:30 Ako som spoznal vašu mamu I.
01:00 Stav ohrozenia
21:30 Sam a Max
00:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
00:10 Wilf - čarodejnícky pes
22:00 Černá Dahlia
00:00 Život ryb
01:30 Jezdkyně