Na Myjave spomínajú na prvé zasadanie SNR na Slovensku

16.09.2007 11:23 Noviny.sk Slovensko
Na Myjave spomínajú na prvé zasadanie SNR na Slovensku Zdroj: www.snm.sk
Kľúčovou je národná kultúrna pamiatka dom Anny Koléniovej, považovaný za hlavný stan povstania.

Výročie založenia I. Slovenskej národnej rady (SNR), ktorá vznikla pred 159 rokmi a je predchodkyňou dnešného parlamentu, si dnes pripomínajú v Slovenskom národnom múzeu - Múzeu Slovenských národných rád v Myjave (SNM - Múzeum SNR). Práve Myjava je prvým slovenským mestom, kde SNR zasadala. V stredu 19. septembra sa pri tejto príležitosti uskutoční odborný seminár pre študentov, ktorý má okrem vzniku SNR pripomenúť aj rok Jozefa Miloslava Hurbana.

Kľúčovou je národná kultúrna pamiatka dom Anny Koléniovej, považovaný za hlavný stan povstania. Dôkazom historických udalostí je osadená pamätná tabuľa s nápisom: "V dome výbornej pani Koléničky založil sa prvý hlavný stan národných bojovníkov na Slovensku, tu bývalý prvé hlavy a vodcovia povstania slov. Tu sa prijímaly vyslanstvá okolitých obcí, vydávaly sa rozkazy pod pečaťou a podpisom Slov. národnej rady. Ztadiaľto sa rozosielaly príhlasy ku slovenskému národu. A tu sľubovaly pokánie hriešnici a zradcovia národa slov. Pamätný zostane dom tento ako i rodina v ňom bývajúca vernému synovi a dcére Slovenska. - Citát z Histórie povstania slovenskieho 1848 od Mikuláša Dohnányho z roku 1850."

I. Slovenská národná rada vznikla vo Viedni. Na Myjavu prišla aj s dobrovoľníkmi večer 18. septembra 1848, od 18. do 28. septembra 1848 zasadala vo veľkej sviatočnej izbe. Anna Koléniová bola členom SNR nápomocná - nechala vybrať mrežovanie z niektorých oblokov, aby cez ne mohli v prípade nebezpečenstva uniknúť, pre ranených zriadila zamaskovaný priestor v pivnici pod pitvorom. "Po porážke u Klasovitých sa snažila ukryť dokumenty SNR - dala ich zakopať blízko studne vo dvore, no našli sa. Jej dom bol vyrabovaný a pôvodne mal byť pre výstrahu vypálený," uviedol riaditeľ SNM - Múzea SNR v Myjave Rastislav Púdelka.

Rovnako ako mnoho iných rodín, aj Anna Koléniová sa musela pred maďarskou perzekúciou ukrývať za hranicou v moravskej obci Javorník. "Po omilostení sa dobrovoľníci po šiestich týždňoch vrátili domov. SNR vtedy už hľadala naplnenie svojich požiadaviek cestou vernosti cisárovi. Dom pani Koleniovej je dnes súčasťou Slovenského národného múzea," dodal Púdelka.

Spomienkové podujatie organizuje Slovenské národné múzeum, Evanjelická cirkev augsburského vierovyznania v Myjave, Mesto Myjava a Parlamentný inštitút Kancelárie NR SR.

Zdroj: SITA

TV Program

15:50 POLICAJTI V AKCII
17:00 NOVINY O 17:00
17:25 ZÁCHRANÁRI
15:50 Najlepšie svetové videá V.
16:45 Profesionáli II.
17:45 Súdna sieň
16:00 C.S.I.: Kriminálka Miami V.
17:00 C.S.I.: Kriminálka Miami V.
18:00 Kosti VIII.
15:45 Lovci drakov
16:10 Malý Elvis a priatelia
16:35 Príšerky zo skúmavky
14:30 Skleněný zámek
16:45 Život ryb
18:25 Ztracený ráj