Dovolenky a tábory pre sociálne slabších. Prečítajte si, ako na to

Dovolenky a tábory pre sociálne slabších. Prečítajte si, ako na to

BRATISLAVA / Stovky sociálne slabších rodín môžu od konca októbra využiť dovolenku zadarmo. Štát platí pobyt aj plnú penziu pre deti aj pre ich rodičov. Zabezpečiť si musia len dopravu.

"Ide o rekreačné pobyty pre sociálne slabšie rodiny. Na pol roka sú zarezervované rekreačné strediská. Vychádza to na asi 12 tisíc prenocovaní," informovala hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.

Dvoj až päťlôžkové izby ponúkne šesť rekreačných zariadení ministerstva vnútra a ministerstva obrany, ktoré boli dlhodobo nevyužívané. Ponúkajú lákavé lokality - kúpeľné mestá, Liptov, aj Vysoké Tatry.

Už od pondelka sa pre verejnosť otvorí rekreačné zariadenie Signál v Piešťanoch, ktoré ponúka 100 voľných miest. Od novembra budú k dispozícii aj zariadenia Smrekovec Donovaly, Krupina Tepličky, Kremenec Tatranská Lomnica a v januári sa na niekoľko dní uvoľní aj Bystrá v Liptovskom Jáne a zariadenie Družba v Bardejovských kúpeloch.

Zdroj: Ministerstvo vnútra

Základné podmienky

"Prvou podmienkou je to, že čistý príjem domácnosti nesmie presahovať za posledný kalendárny mesiac jeden a pol násobok životného minima a druhou podmienkou je, že školopovinné dieťa aj keby nešlo na tento rekreačný pobyt, musí mať splnenú školskú dochádzku," informovala Dobiášová.

To znamená, že rodina s jedným dieťaťom nemôže mať príjem vyšší ako 640 eur, rodina s dvomi deťmi 775 eur a pri piatich deťoch znamená jeden a pol násobok životného minima 1182 eur.

Ak hovoríme o neúplnej rodine, kde sa o deti stará iba jeden rodič, životné minimum sa znižuje o jedného dospelého. Tam je hranica určená na 432, 568 a 975 eur.

Zdroj: Ministerstvo vnútra

Pre školy

Dvere rekreačných zariadení sa ale nebudú otvárať iba pre rodiny s deťmi. Šancu na školy v prírode a tvorivé dieľne dostanú aj základné umelecké školy, tanečné školy, športové kluby, folklórne súbory a centrá voľného času, ktoré sa venujú deťom a mládeži od 6 do 19 rokov.

Ale podmienky budú rovnaké. Okrem stravy a ubytovania nedostanú nič naviac. "Nehradí sa doprava, odborná pomoc, predmety, ktoré potrebujú, ani zdravotnícky personál," potvrdzuje Dobiášová.

Zdroj: Ministerstvo vnútra

Zdroj: Ministerstvo vnútra

Dôležité kontakty

Na internetovej stránke ministerstva vnútra www.minv.sk a telefónnom čísle 0800 222 222 záujemcom presne povedia, ako sa na pobyt či už s rodinou, alebo so školou možno prihlásiť.

Téme sa venovali aj Noviny o 17tej. Pozrite sa:

Zdroj: noviny.sk, minv.sk

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

15:50 POLICAJTI V AKCII
17:00 NOVINY O 17:00
17:25 ZÁCHRANÁRI
15:50 Najlepšie svetové videá V.
16:45 Profesionáli II.
17:45 Súdna sieň
16:00 C.S.I.: Kriminálka Miami V.
17:00 C.S.I.: Kriminálka Miami V.
18:00 Kosti VIII.
15:45 Lovci drakov
16:10 Malý Elvis a priatelia
16:35 Príšerky zo skúmavky
14:30 Skleněný zámek
16:45 Život ryb
18:25 Ztracený ráj