Ústavný súd pozastavil účinnosť zákona o zvýšení platov sestier

Ústavný súd pozastavil účinnosť zákona o zvýšení platov sestier

Ústavný súd SR dočasne pozastavil účinnosť zákona o zvýšení platov sestier. Vyhovel tak žiadosti Generálnej prokuratúry, ktorá žiadala o preskúmanie ústavnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek a pozastavenie účinnosti zákona.

Informovala o tom včera hovorkyňa Ústavného súdu Anna Pančurová. Ústavný súd podnet Generálnej prokuratúre, ktorá ho podala 25. júna, prijal na ďalšie konanie a účinnosť zákona pozastavil, kým nerozhodne vo veci.

Podnet dala Slovenská lekárska komora

Generálna prokuratúra podala žiadosť na podnet Slovenskej lekárskej komory, ktorá sa týmto spôsobom snažila zabrániť účinnosti zákona. V odôvodnení GP uvádza, že dôvodom na preskúmanie ústavnosti je nesystémovosť zvyšovania miezd iba vybraným zdravotníckym pracovníkom, a na strane druhej aj materiálna stránka veci – chýbajúce finančné krytie tohto zákona.

Nová právna úprava mala priniesť sestrám a pôrodným asistentkám zvýšenie platov od apríla, no niektoré nemocnice a súkromní lekári zákon začali obchádzať znižovaním pracovných úväzkov sestier a ich preradením z kategórie zdravotníckych pracovníkov do administratívy.

Sestry sú poriadne zaskočené rýchlosťou...

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová ostala zaskočená rýchlosťou, akou Ústavný súd SR rozhodol. So žiadosťou o pomoc už komora oslovila medzinárodné organizácie a samy podajú podnet na Generálnu prokuratúru SR. Pripravuje tiež právne analýzy.

Aké kroky prijme odborové združenie sestier, Lévyová zatiaľ nevedela konkretizovať. Podľa nej o ďalšom postupe rozhodnú regionálne štruktúry. "Sama seba sa pýtam, či sme nemali pristúpiť k tvrdším krokom," povedala.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Sestra_zdravotná_sklamanie Zdroj: isifa - ilustračné foto

Zdroj: noviny.sk/sita/TV JOJ, Peter Petrus

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

15:50 POLICAJTI V AKCII
17:00 NOVINY O 17:00
17:25 ZÁCHRANÁRI
15:50 Najlepšie svetové videá V.
16:45 Profesionáli II.
17:45 Súdna sieň
16:00 C.S.I.: Kriminálka Miami V.
17:00 C.S.I.: Kriminálka Miami V.
18:00 Kosti VIII.
15:45 Lovci drakov
16:10 Malý Elvis a priatelia
16:35 Príšerky zo skúmavky
14:30 Skleněný zámek
16:45 Život ryb
18:25 Ztracený ráj