Na strednej škole učia profesori, čo profesormi nie sú

Na strednej škole učia profesori, čo profesormi nie sú

Privlastňujú si stredoškolskí profesori titul zaslúžene? Práve takto stredoškoláci svojich vyučujúcich oslovujú. A preto sme zisťovali, ako to vlastne s používaním tohto titulu je.

Ide o názov profesie

"Akademický titul profesor je priznávaný vymenovaný prezidentom...," tvrdí hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. Profesora na strednej škole nikto nemenuje, stačí, že na nej učí. Nejde teda o titul, ale o názov profesie. Toto sa na Slovensku a v Česku traduje už takmer sto rokov. 

"Na našej strednej škole sa tradícia zachováva, žiaci oslovujú učiteľov pán profesor, pani profesorka," hovorí zástupkyňa riaditeľa na Einsteinovej ulici PhDr. Eva Vrbanová.

Je to učitá úcta

Samotní titulovaní univerzitní profesori s tým však problém nemajú. "Ten titul profesora na strednej škole má taký psychologický účinok, že zvyšuje autoritu toho učiteľa pred žiakmi, ale aj naopak," tvrdí vysokoškolský pedagóg prof. PhDr. MIRON ZELINA,DrSc. "Ja prajem našim stredoškolským profesorom a profesorkám, aby sa volali ďalej profesor, je to zas určitá úcta," hovorí prof. RNDr. PAVEL POVINEC, DrSc.

Pokiaľ ide o zákon, ten oslovovanie profesorom nerieši. So skratkou prof. ako akademickým titulom pred menom je to už ale iné. "Ak by si to písali niekde vo verejných dokumentoch, tak by mohli mať konflikt so zákonom," dodal Kaliňák.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Zdroj: ISIFA

Zdroj: noviny.sk, Anton Adamčík

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

15:50 POLICAJTI V AKCII
17:00 NOVINY O 17:00
17:25 ZÁCHRANÁRI
15:50 Najlepšie svetové videá V.
16:45 Profesionáli II.
17:45 Súdna sieň
16:00 C.S.I.: Kriminálka Miami V.
17:00 C.S.I.: Kriminálka Miami V.
18:00 Kosti VIII.
15:45 Lovci drakov
16:10 Malý Elvis a priatelia
16:35 Príšerky zo skúmavky
14:30 Skleněný zámek
16:45 Život ryb
18:25 Ztracený ráj