Ospravedlňujeme sa návštevníkom našich stránok za obmedzenú prevádzku spôsobenú technickými problémami. Na ich odstránení intenzívne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

V zdravotníctve to vrie. Viac peňazí chcú aj fyzioterapeuti

Zdroj: TV JOJ

05.08.2012 19:17 | Dupnúť si o vyšší plat plánujú aj fyzioterapeuti. Aj oni sú stredoškolsky a vysokoškolsky vzdelaní, pracujú v oblasti zdravotníctva, no stále majú na výplatnej páske oproti sestrám o 200 až 300 eur menej každý mesiac. Žiadajú preto jednotný platový zákon pre všetkých zdravotníckych pracovníkov.

Po lekároch, zdravotných sestrách, medicínsko-technických pracovníkoch chcú na výplatnej páske viac aj fyzioterapeuti.  "Odmena musí vychádzať zo vzdelania, praxe, náročnosti pracovníkov, nie prvoplánovo a nespravodlivo povyšovať jedno povolanie nad iné," povedala prezidentka komory fyzioterapeutov Eva Solčániová.

Obrátili sa na Pašku

Asi 3000 terapeutov chce preto o svojich platoch rokovať a s konkrétnymi požiadavkami sa už obrátili na predsedu parlamentu Pavla Pašku, ako aj predsedu výboru pre zdravotníctvo Richarda Rašiho. Ak to vraj bude potrebné, pridajú sa k medicínsko-technickým pracovníkom, pretože aj oni žiadajú vládu o jednotný platový zákon odmeňovania zdravotných pracovníkov.

Nepokojní sú viacerí zdravotníci

Ako upozornila prezidentka Slovenskej komory medicínsko- technických pracovníkov Jana Strápková, v zdravotníctve nepracujú len sestry a lekári, ale aj laboranti, asistenti, záchranári, rádiologickí technici, sanitári, fyzioterapeuti a ďalší pracovníci. Bez ich práce by pacienti neboli diagnostikovaní, nemali urobené potrebné vyšetrenia, histológie, CT a nedostali lieky a zdravotný materiál.

Strápková sa pýta, čo budú robiť poslanci, keď sa začnú vyhrážať a robiť nátlakové akcie aj títo zdravotnícki pracovníci. "Snažili sme sa slušným a korektným spôsobom pristupovať k rokovaniam aj o našich požiadavkách, netraumatizovali sme verejnosť neustálym poukazovaním na naše neriešené problémy, nevyhrážali sme sa nátlakovými akciami, čoho výsledkom je, že sme sa stali ignorovanou a nepodstatnou skupinou," konštatovala. Prístup voči medicínsko-technickým pracovníkom považuje za diskriminačný a upozorňuje, že ich ľudia sa stávajú neudržateľnými.

Kde na to vziať?

Zdravotníctvo sa v súčasnosti snaží nájsť zdroje na vyššie platy lekárov a sestier. Obidvom skupinám ich zagarantovali zákony, aj keď ten o sestrách Ústavný súd SR zatiaľ stopol, nemocnice sa dušovali, že sestrám aj tak pridajú. Štát zatiaľ na tento účel rozpustil rezervu 50-miliónov eur, z čoho sa však pokryjú vyššie mzdy na budúci rok zatiaľ nie je jasné.

Či tak bude v čase šetrenia, ktoré nariadil minister financií Peter Kažimír v rámci ozdravovania verejných financií, aj na platy ostatných zdravotníkov, tak ukážu nadchádzajúce mesiace.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Autor: Eva Bariová , Alena Klepochová

Zdroj: noviny.sk

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt