Ospravedlňujeme sa návštevníkom našich stránok za obmedzenú prevádzku spôsobenú technickými problémami. Na ich odstránení intezívne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Unikátna operácia srdca. Toto sa bežne nevidí...

Zdroj: TV JOJ

24.06.2011 06:53 | Slovensko sa posunulo v medicíne opäť o krok ďalej. Naši prví pacienti dostali špeciálny prístroj, ktorí zabráni náhlemu zlyhaniu srdca. Pri jednej z operácií bola aj TV JOJ a to priamo na operačnej sále. Doteraz na celom svete podstúpila takýto zákrok len tisícka ľudí. Asistoval aj americký tím...

Defibrilátory sa voperúvajú pacientom na Slovensku už dvadsať rokov. Sú to prístroje, ktoré sa používajú na liečbu neprimerane rýchlych sťahov komôr, ktoré môžu pacienta ohroziť na živote. Je pripojený na elektródu priamo v srdci. A tá zabráni jeho zlyhaniu.

Problém však nastal po desiatich, dvanástich rokoch, kedy sa elektróda u pacienta zakaždým zlomila. Jej vyzbieranie je komplikované a prináša so sebou zdravotné riziká. A práve nový typ tieto riziká nemá! Pri operácii, ktorá trvala asi hodinu, našim lekárom asistoval aj americký tím z washingtonskej univerzity v Seattle.

Rozdiel oproti bežnému defibrilátoru je aj v tom, že nový typ sa zavádza priamo pod kožu pri rebrách. Viac si pozrite už vo videoriporte.

Autor: Mária Ölvedyová

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt