Ospravedlňujeme sa návštevníkom našich stránok za obmedzenú prevádzku spôsobenú technickými problémami. Na ich odstránení intenzívne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Slovenky a domáce pôrody? Mamička z Prievidze odporúča!

Zdroj: TV JOJ

29.08.2012 08:01 | Takmer každá žena si veľmi dôkladne plánuje svoj pôrod. To znamená vybrať gynekológa, nemocnicu, spôsob... Niektorým ženám sa však nemocničné lôžko nepozdáva a uvažujú skôr o domácom prostredí. Pani Lackovičová z Prievidze tiež uprednostnila príjemný domov, konkrétne obývačku. Pri pôrode bábätka jej asistoval len manžel a dve kamarátky.

Reportáž nie je vhodná pre maloletých a mladistvých divákov!

S manželom a dvoma kamarátkami

Malý Aleško neprišiel na svet v neosobnom prostredí nemocnice. Pani Lackovičová z Prievidze sa rozhodla dieťa odrodiť doma, v obývačke. "Chcela som si zažiť také pohodlie, pokoj. Tak, ako si to ja zariadim," tvrdí hrdá mamička Andrea. "Verili sme tomu, že sa nám to podarí tak, ako sa to darilo stáročia a stáročia generáciám pred nami," dodáva otec Aleš.

Aj keď prvého syna porodila v nemocnici, Aleša sa rozhodla priviesť na svet doma len za asistencie dvoch kamarátok a manžela. "Som cítila presne, kde je, v akej polohe, ako sa otvárajú pôrodné cesty. Telo samo vie, čo má robiť," popisuje Andrea. Aleš bol na svete v priebehu necelej polhodiny. "Pupočník sme nechali dotepať, podviazali sme, prestrihli a malý bol celý čas na mne."

Lekári upozorňujú na komplikácie

Gynekológovia však upozorňujú, že nie každý pôrod prebieha bez komplikácií. "Tie komplikácie okamžite vyžadujú odborné riešenie a čas strávený prevozom do pôrodnice môže ohroziť na živote dieťa aj mamičku," tvrdí gynekologička a pôrodníčka Nina Matúšková.

Lekári preto uprednostňujú pôrody v nemocniciach. Súhlasia však s mamičkami, aby akceptovali ich požiadavky. "Pôrodnice by mali byť humánne, mamička by nemala mať pocit, že je vytrhnutá zo svojho domáceho prostredia, že jej niekto manažuje pôrod," dodáva Matúšková.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Autor: Pavol Čertík

Zdroj: noviny.sk

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt