Zatiahnuté
10°
Bratislava
Marcel
20.4.2024
Sex v dobe kamennej. Ľudia sa párili s ďaľšími druhmi!
Zdielať na

Sex v dobe kamennej. Ľudia sa párili s ďaľšími druhmi!

Ak by ste sa pozreli vedeckým očkom na genetický fond niektorých ľudí na svete, prišli by ste na to, že ich predkovia, teda anatomicky už moderní ľudia sa pred desiatkami tisíc rokov nepárili len v rámci svojho druhu. Nosia totiž v sebe časť DNA neandertálcov aj novoobjaveného druhu - tzv. denisovanov....

UPOZORNENIE! Článok nie je vhodný pre maloletých a mladistvých čitateľov

Za všetkým dievčatko z jaskyne Denisova

Počas tohto týždňa totiž časopis Science podľa portálu national-geographic.cz zverejnil novú štúdiu švédskeho bádateľa Svante Pääba, ktorý so svojím tímom z Inštitútu evolučnej antropológie Maxa Plancka v Lipsku za použitia novej technológie analyzovali DNA fosílie dievčatka denisovanky.

Žila pred asi 80 tisíc rokmi, kosť článku jej prsta našli vedci v jaskyni Denisova na Sibíri. Podľa dievčatka teda pomenovali novú líniu ľudského druhu. Podľa analýzy malo dievčatko hnedé oči, vlasy aj pleť.

Párenie medzi troma druhmi

"Pre mňa je najviac vzrušujúce, že máme dobrý genóm od nášho veľmi blízkeho príbuzného, ktorý teraz môžeme porovnávať s našim genómom," citovala BBC Pääba. Vedci porovnávali genóm dievčatka s genómami neandertálcov a 11 moderných ľudí z celého sveta. Zistili zmeny v genetickej informácii, ktoré odlíšili moderných ľudí od dvoch ďalších druhov, teda neandertálcov a denisovanov.

Dva posledné menované vyhynuli pritom asi pred 30 tisíc rokmi. Niektorí vedci však tvrdia, že nedochádzalo ku kríženiu druhov a jediné, čo po dvoch zostávajúcich druhoch ostalo, sú fosílie a predmety každodennej potreby či tie umelecké. Analýzy však hovoria o opaku.

Genóm ľudí z Papuy-Novej Guiney

Párenie medzi druhmi dokazujú práve posledné výskumy. Napríklad 3% genómu (súhrn genetickej informácie zapísanej v DNA vo vnútri buniek) dnešných ľudí z Papuy-Novej Guiney pochádzajú práve od denisovanov. Zistená DNA bola porovnaná aj s neandertálskou a DNA dnešných Homo sapiens pochádzajúcich z Afriky, Ázie a Európy.

Denisovania sú však podľa spoločných predkov bratranci a sesternice s neandertálcami a modernými ľuďmi. Ich genetická rozmanitosť je podľa vedcov nízka a teda zrejme v danej dobe bola ich populácia nízka.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO

ISIFA

Súvisiace články