Jasno
Bratislava
Jaroslava
26.4.2024
Zem má meškanie, posledný júnový deň bude o sekundu dlhší
Zdielať na

Zem má meškanie, posledný júnový deň bude o sekundu dlhší

BRATISLAVA / Utorok 30. júna bude trvať o sekundu dlhšie. Posledná minúta mesiaca jún tak bude mať 61 sekúnd. Takzvaná priestupná sekunda je základným spôsobom, ako udržať pozemské hodiny v synchronizácii s planétou a jej ročnými obdobiami. Mnohým však toto opatrenie robí vrásky. Na niektorých počítačoch totiž sekundu budú musieť pridať manuálne.

Dôvodom tohto kroku je vyrovnanie atómových hodín s mierne sa spomaľujúcou rotáciou Zeme, vysvetlili zástupcovia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

"Rotácia Zeme sa postupne spomaľuje, takže pridané sekundy predstavujú spôsob, ako to vynahradiť," uviedol Daniel MacMillan z NASA.

Pridanie sekundy navyše znamená, že posledná minúta mesiaca jún bude mať 61 sekúnd.

Čas sa bežne posúva z 23:59:59 na 00:00:00, ale teraz - z utorka na stredu - sa posunie z 23:59:59 na 23:59:60 a následne na 00:00:00.

Množstvo komplikácií

Takáto zmena môže spôsobiť softvérové problémy, ktoré by mohli mať vplyv na finančné trhy a iné obchodné operácie po celom svete, píše BBC.

"Termín, kedy sa pridá priestupná sekunda, sa hlási s polročným predstihom. To znamená, že počítače a softvéry nemôžu mať naprogramovanú sekundu navyše, ale tá sa tam musí manuálne doplniť," vysvetlil vedec Peter Whibberley.

Sekunda navyše tak môže spôsobiť problém vo finančných systémoch, komunikačných sieťach či aplikáciach, ktoré sa spoliehajú na presné načasovanie.

Dôsledky sú výraznejšie v ázijsko-pacifickom regióne, kde majú v čase skoku bežnú pracovnú dobu.

Bod sporu

Sekundu navyše pridávajú 30. júna alebo 31. decembra. Priestupná sekunda sa vyskytla po prvý raz v roku 1972, pričom od roku 2000 ju pridajú po štvrtý raz. Naposledy tak urobili v júni 2012.

Tento krok je dlhodobo predmetom diskusií a najbližšie o ňom budú rokovať na Svetovej rádiokomunikačnej konferencii v Ženeve v novembri tohto roku.

Delegáti sa tam budú snažiť buď ukončiť pridávanie sekundy navyše, alebo nájsť spôsob, ako zmierniť problémy, ktoré spôsobuje.

Česi bojujú v Európskom parlamente za to, aby sa nestriedal zimný čas s letným. Chcú len jediný, zimný. Dôvodov je hneď niekoľko. Pozrite sa: