Pacienti si od pondelka priplatia za odbery či röntgen

Zdroj: TV JOJ

29.06.2012 19:35 | Pacientov v ambulanciách vyšetria lekári do 6. júla bezplatne. Za vyšetrenie krvi a iného zdravotníckeho materiálu si už však zaplatia.

Zmluvy nie sú podpísané

Takmer 2600 ambulantných lekárov, ktorých zastupuje Slovenská lekárska komora, Zdravita o. z. a Asociácia všeobecných lekárov pre deti a dorast, nemá ešte stále uzatvorenú zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). Informoval o tom v piatok na brífingu prezident SLK Marián Kollár. "Výrazne sme sa nepohli, zmluvy nie sú uzatvorené a podpísané. Pravdepodobne v pondelok pristúpime k režimu, ktorý ešte nemáme vyskúšaný," vyhlásil Kollár.

Generálny riaditeľ Zdravity Ladislav Pásztor ubezpečil poistencov VšZP, že im v pondelok ráno lekári v ambulanciách budú poskytovať zdravotnú starostlivosť ako doteraz. Za vyšetrenia krvi však pacienti budú musieť na mieste zaplatiť. Pre takzvaných odkladných pacientov bude tento stav platiť do 6. júla. Po tomto dátume budú platiť aj za samotné lekárske vyšetrenie. Tieto úkony si podľa Kollára následne majú nechať preplatiť u VšZP.

Zvolenská ľudí ukľudňuje

Ako Kollár ďalej uviedol, zatiaľ nemajú informácie o tom, že by zmluvy s VšZP podpisovali lekári individuálne. "Mandátna zmluva hovorí jasne, ak lekár nesúhlasí z mandátnou zmluvou, musí dať oznam že ju vypovedáva. V tejto chvíli nemáme vypovedané mandátne zmluvy, ak boli také prípady, tak to bolo minulý týždeň ale len pár prípadov,“ dodal Kollár.

Záujmové združenia pôsobiace v ambulantnej sfére si podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej uplatnili požiadavky nad rámec dohôd a hospodárskych možností VšZP. Ako informovala na piatkovom tlačovom brífingu, podmienkou pre rozpustenie rezervy vo výške 50 mil. eur je zotrvanie v zmluvnom vzťahu počas celého polroka, na ktorý bolo navýšené percento za poistencov štátu. "V tejto chvíli je rozpustenie rezervy v ambulantnej sfére ohrozené, pretože dodatok k zmluve môžete naozaj uzatvárať len k zmluve," vyhlásila ministerka.

Zvolenská tiež odkázala pacientom, aby sa nebáli pondelka, kedy sa končí platnosť starých zmlúv uzatvorených medzi štátnou poisťovňou a poskytovateľmi lekárskej starostlivosti. "Všeobecná zdravotná poisťovňa sa o svojich poistencov riadne postará. Pacienti nemôžu za vzniknutú situáciu a snahou nás všetkých bude, aby na ňu skutočne ani nedoplatili," skonštatovala Zvolenská.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Autor: Eva Murcková , Alexandra Kepazová

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ, Viliam Šuška

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt