Ospravedlňujeme sa návštevníkom našich stránok za obmedzenú prevádzku spôsobenú technickými problémami. Na ich odstránení intezívne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Máte päťdesiat. Nečudujte sa, že sa neviete zamestnať

Zdroj: TV JOJ

11.09.2012 11:00 | Ak už máte 50 alebo sa k tomuto veku blížitea prídete o prácu, vaše vyhliadky sú pesimistické. V tomto veku už málokoho zamestnávajú.

Dá sa rekvalifikovať

Obyvatelia po 50 dlhodobo vedú rebríčky počtu nezamestnaných. Tento rok ale nastal nečakaný zvrat, najmä pre päťdesiatnikov, mužov. "Je známe, že osobám nad 50 sa práca hľadá ťažšie," priznáva aj hovorca Ústredia práce Peter Zeman. 

Veľká časť z nich pracovala v odvetviach, ktoré išli do útlmu - textilný, sklársky, ťažobný a spracovateľský priemysel. Ich kvalifikácia už teda nie je žiadaná.  Dá sa to vyriešiť len rekvalifikáciou.

Rekvalifikácia však mohla pomôcť 50-nikom na nižších pozíciach. No manažérom a vysokoškolsky vzdelaným je nanič. Ak chcú ísť na nižšiu pozíciu, ich vzdelanie a prax sú prekážkou.

Päťdesiatnikov štát vníma ako tzv. znevýhodnenú skupinu, podľa štatistík tvoria jednu štvrtinu nezamestnaných.  Za posledný rok sa to najmä u žien pred dôchodkom ešte zhoršilo. O prácu ich prišlo až 7000.

Rok 2012 to zmenil

Magický rok 2012 mnohí videli v temných farbách. No na prekvapenie na mužov pred dôchodkovým vekom sa usmialo kus šťastia. V 2. štvrťroku podľa štatistík sa najlepšie darilo zamestnať sa práve mužom v tejto vekovej kategórii, vyše 15 000.

Doprava, konkrétne zvýšená výroba áut pomohla zamestnať všetky vekové skupiny, nielen 50-nikov. "Zvýšenie počtu pracovných miest sa sústredil predovšetkým do priemyslu," potvrdila Ľudmila Benkovičová zo Štatistického úradu SR.

Otázne je však, či sa situácia 50-nikov zlepšila natrvalo, alebo len dočasne. "Nedá sa povedať, že je to nejaký trend, skôr dočasný jav," vysvetlil hovorca Štatistického úradu Marián Jánošík.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Autor: Eva Murcková

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ, Anton Adamčík

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt