Ospravedlňujeme sa návštevníkom našich stránok za obmedzenú prevádzku spôsobenú technickými problémami. Na ich odstránení intenzívne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Kvôli Humenčanovi sa budú meniť učebnice. Našiel dinosaura

Zdroj: TV JOJ

17.09.2012 13:50 | V ďalekej Patagónii spoluobjavil nezvyčajný druh dinosaura, ktorý žil pred 70 miliónmi rokov. Prvýkrát tak niekto zo Slovenska stál pri objave nového druhu dinosaura.

Končatina s bizarným tvarom

Martin Kundrát sa v roku 2010 vybral s kolegami z Argentíny na lov dinosaurov do Patagónie. Tu našli pozostatky vajec a kostí nového dinosaura. Išlo o záhadného jaštera, ktorý svojim zovňajškom pripomínal malé pštrosovité vtáky. Chýbali mu však krídla. Jeho predná končatina mala bizarný tvar.

"Tá sa redukovala do bizarného útvaru zakončeného jedným pazúrom. Ostáva hádankou na čo slúžil?" hovorí RNDr. Martin Kundrát PhD. Hneď vedľa nálezu však výskumníci našli niečo,  čo aj skúsenému expertovi vyrazilo dych.

Tajomstvá čakajú na odhalenie

"Zachovali sa vajíčka priamo vo vnútri tohto jedinca," dodáva. Martin pôsobí na univerzite vo Švédsku. Dlhoročné skúsenosti ho naučili, že každý takýto veľký objav ukrytý pod zemou, začína trpezlivým pozorovaním už na povrchu. Mnohé z tajomstiev patagónskych dinosaurov stále čakajú na svoje odhalenie. Sme radi, že pri tom bude aj Slovák spod Vihorlatu.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Autor: Katarína Kleknerová

Zdroj: noviny.sk

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt