Krásu kráľovských diamantov môže vidieť už každý

Zdroj: TV JOJ

30.06.2012 07:58 | Buckinghamský palác zaplavia drahokamy. Už v sobotu 30. júna tam sprístupnia zbierku kráľovských diamantov a korunovačných klenotov. Ak skvosty túžite vidieť, poponáhľajte sa. Výstava končí v októbri.

Vystavený bude aj Kalinen

Čelenky, korunky, brošne, náhrdelníky aj náušnice patriace Windsorovcom sú efektne naaranžované tak, aby ešte viac priblížili diamantové výročie panovania Alžbety II. Niektoré z týchto skvostov uvidí verejnosť po prvýkrát. Do pozornosti dávame aj fakt, že na výstave uvidíte aj 7 z 9 kusov najslávnejšieho a doposiaľ najväčšieho nájdeného diamantu všetkých čias s názvom Kalinen, ktorý mal pôvodnú hmotnosť vyše 3 106 karátov. Zvyšné dve časti neukážu. Výstava bude trvať do októbra.

Stále chcú monarchiu

Kráľovná Alžbeta II. nastúpila na trón 6. februára 1952 po smrti svojho otca Juraja VI. Korunovali ju 2. júna nasledujúceho roku. Britský premiér David Cameron ju v súvislosti s výročím ocenil za jej celoživotnú službu, počas ktorej podľa neho nikdy nespravila prešľap.

"Je veľmi populárna a rešpektovaná a toto je príležitosť pre ľudí, aby jej povedali vďaka," uviedol britský premiér. Posledné prieskumy verejnej mienky ukazujú, že až 80 percent Britov si želá zotrvanie monarchie. Alžbeta II. je po kráľovnej Viktórii druhým najdlhšie vládnucim panovníkom krajiny.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Autor: Iveta Minarovičová

Zdroj: noviny.sk

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt