Ospravedlňujeme sa návštevníkom našich stránok za obmedzenú prevádzku spôsobenú technickými problémami. Na ich odstránení intenzívne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Historici v šoku. Toto je podprsenka z 15. storočia!

Zdroj: TV JOJ

20.07.2012 13:14 | Pomerne odvážne a čipkované, presne takúto spodnú bielizeň by ste čakali od žien niekedy z 20. storočia. Ale žeby také niečo nosili ženy už pred stovkami rokov? Presne tak! Historikov šokovala podprsenka a nohavičky, teda súprava spodnej bielizne, ktorú objavili v tajnom tuneli... Pochádzajú z 15. storočia!

Súprava prepíše históriu!

Model z 15. storočia pripomína skôr dnešné bikiny než spodnú bielizeň žien spred stovkami rokov. Tieto dva kusy, pre niekoho možno už iba zdrapy ľanovej tkaniny, však napokon zrejme úplne prepíšu históriu spodnej bielizne!

Objavili ich v tajnom tuneli pod podlahou rakúskeho hradu Lengberg v Tirolsku. Hoci sú v pokročilom štádiu rozkladu, dá sa jasne vidieť, že podprsenka má dokonca tvarované košíčky.

15. storočie potvrdili testy

Historici si až doteraz mysleli, že pred 600 rokmi sa nosili skôr šortky a blúzky. Podprsenky mali svetlo sveta uzrieť iba pred 100 rokmi, nohavičky v 18. storočí. Táto súpravička ale pochádza zrejme z obdobia okolo roku 1480, čo už potvrdili testy uhlíkovou metódou. Uchovala sa vďaka výnimočne suchým podmienkam.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Autor: Hana Gallová

Zdroj: noviny.sk

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt