Daň za bradu?! Toto sú najbizarnejšie dane v histórii...

Zdroj: TV JOJ

08.07.2012 07:50 | Keď nemáte peniaze, nezostáva vám nič iné, ako viac pracovať. Keď nemá peniaze štát, zvýši dane, alebo vymyslí nejaké nové. Hoci dane chápeme ako istú spoluúčasť na blahobyte celej krajiny, pri niektorých sa človeku až rozum zastavuje. V histórii i v súčasnosti je takýchto príkladov viac než dosť. Dobrá správa je, že Slovensko v nich, našťastie, nevedie...

Daň za bradu, daň za klobúk

Povedzme si úprimne - kto z nás platí dane rád? Odvody pre štát sú potrebné, no nie je daň ako daň. Dejiny totiž poznajú mnohé čudné dane. Napríklad ruský cár Peter Veľký zdanil brady - takto chcel primäť svojich poddaných, aby sa oholili a pôsobili viac ako Európania.

Začiatkom 18. storočia zase platili v Británii vyššie dane tí, ktorí nosili klobúky, vtedajší symbol majetku. Rimania platili dane zo všetkého možného - z otrokov, kanalizačného systému, príjmu, nehnuteľnosti, z plochy, na ktorej bývali. Ako prví platili tiež dane v peniazoch a vraj platili bez hundrania, načas a v plnej výške.

Daň pre drogových dílerov?!

V Rumunsku nedávno vyrúbili dane novodobým bosorkám a jasnovidcom - o ich chabých schopnostiach svedčí to, že tento krok vlády ich prekvapil. Američania majú niekoľko daňových kuriozít - v Arkansase sa platí 6-percentná daň pri tetovaní či piercingu. V Tennessee mohli donedávna platiť daň aj drogoví díleri - po prípadnom zatknutí im tak štát nezhabal celý majetok.

Na Slovensku sa vraj zavedenia čudných nových daní nemusíme báť. Asi sa ale nevyhneme zvyšovaniu tých už jestvujúcich. Nuž a ak sa vám to nepáči, stačí použiť demokraciu v praxi. Daň schvaľujú poslanci. Poslancov volíme my...

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Autor: Daniel Levický Archleb

Zdroj: noviny.sk

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt