Ako rozpoznať príchod búrky? Rozhodujúci je tvar mrakov

Zdroj: TV JOJ

28.07.2012 09:06 | Ešte pred chvíľou bola obloha slnečná a zrazu začnú padať studené dažďové kvapky, sprevádzané hromami a bleskami. Takto sa pre búrky končí nejeden výlet. Dnes sme ale zistili, že predpovedať príchod búrky môžete aj vy! Rozhodujúci je tvar oblakov.

Povedali by ste, že aj z takéhoto bieleho oblaku môže vzniknúť poriadna búrka? To ešte asi neviete, že biely je len preto, lebo na neho svieti slnko a z opačnej strany ide v skutočnosti veľký čierny mrak. Ťažko preto rozoznať, či ide len o nevinný obláčik, ktorý sa čoskoro pominie, alebo ide o hrozbu pred búrkou. Podľa tvaru však búrkový oblak rozoznáte najľahšie.

Hovorí meteorológ SHMÚ Eugen Lexmann: "Toto je v tom prvom štádiu, toto prerastá do karfiolovitých a toto je už to záverečné štádium vývoja búrkového oblaku, tu už sú naznačené aj zrážky a tá rozširujúca sa strana vo vysokých výškach."

Karfiolové mraky najviac poobede...

Znamená to, že ak vidíte oblak, ktorý sa nápadne podobá na karfiol, vedzte, že sa z neho môže vykľuť búrka. Takýchto monštier, ktoré predchádzajú poriadnej spúšti, býva najviac poobede. "Čím je teplejšie pri zemi, tým je väčšia pravdepodobnosť, že bude vývoj väčší. Čiže ráno vznikajú len malé, potom väčšie, väčšie a potom popoludní a večer sa už potom to končí tými búrkami obyčajne," vysvetľuje Eugen Lexmann.

Predpovedať príchod búrky však nemusia len oblaky, či vtáky lietajúce nízko nad zemou, ale aj vaše telo. "Bolesti hlavy, bolesti starých zlomenín, bolesti jaziev, ktoré majú ľudia po tele, pokles alebo zvýšenie krvného tlaku," vraví praktický lekár Valér Husarovič.

Čas medzi zábleskom a zahrmením

Ak sa už ale príchodu búrky nemáte šancu vyhnúť, môžete aspoň odhadnúť, v akej vzdialenosti sa od vás nachádza a to vo chvíli, keď sa začne blýskať a hrmieť. Meteorológ Eugen Lexmann: "Čas medzi zábleskom a zahrmením. Tam treba počítať sekundy a násobiť to tromi, čiže tri sekundy sú jeden kilometer."

V praxi to vyzerá tak, že ak sa blýska, rátajte o koľko sekúnd zahrmí. Ak to bude do troch sekúnd, blesky sú len jeden kilometer od vás. Pozitívum však je, že ak už prší, zväčša to nie je z celého oblaku, ale len z jednej jeho časti.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Autor: Táňa Slivková

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt