Jasno
Bratislava
Miroslav
29.3.2024
Ako je to s preplácaním cestovného do školy? Tak trochu Kocúrkovo...
Zdielať na

Ako je to s preplácaním cestovného do školy? Tak trochu Kocúrkovo...

Rodičom, ktorých deti musia cestovať do školy do inej obce, prispieva na cestovné náklady štát. Taký je zákon. Ten však nehovorí o vyučovacom jazyku v najbližšej škole. A tak nastala situácia, v ktorej si slovenská rodina môže vybrať: buď dá dieťa do školy s maďarským vyučovacím jazykom, alebo bude všetky náklady hradiť sama.

Na problém nás upozornila naša diváčka, ktorú zaskočilo, že zákon sa nezmenil, no pravidlá preplácania cestovného pre školákov áno. "Škola nám preplácala cestovné na dcérku prvé dva roky, keďže sme ju dali do najbližšej slovenskej školy," hovorí Zuzana, matka dvoch detí z obce Vrakúň.

Ak nemáte na cestovné, nech sa učí po maďarsky...

Odrazu však na cestovné nárok nemajú. Vraj dieťa má chodiť do školy vo vlastnej obci. Zuzana: "Keďže v našej dedine sa nachádza škola - ktorá sa tam nachádzala aj predtým - ale s vyučovacím jazykom maďarským..."

Miroslav Ďurnek, riaditeľ ZŠ v Gabčíkove: "Štát sa drží doslovnej citácie zákona, kde sa vôbec nehovorí o tom, v akom jazyku študuje žiak na základnej škole. Ak nemáte na cestovné, vzdelávajte svoje dieťa v maďarskom jazyku. Alebo si zaplaťte cestovné sami."

Za jeden rok okolo 100 eur

Tak to je nútená robiť aj pani Zuzana. Za rok to je nemalá suma. "Ono to dokopy robilo sumu okolo 100 eur, či je celkom dosť." Ministerstvo sa obhajuje tým, že znenie zákona je jednoznačné. "Ak je škola plne organizovaná, tak v tom prípade obec nemusí vytvárať podmienky na to, aby financovala žiakov z danej obce, ktorí sa rozhodnú navštevovať niekde inde školu," vysvetľuje hovorca Ministerstva školstva SR Michal Kaliňák.

Úpravy plánujú na budúci rok...

Pani Zuzana však nie je jediná, ktorej sa nepáči, že sa jej dieťa má učiť na škole s iným vyučovacím jazykom. Na ministerstve vraj už zisťujú, koľko takýchto žiakov na Slovensku máme. Michal Kaliňák: "Predpokladáme, že práve toto bude vecou úprav v roku 2013, teda už na budúci rok. Tak, aby od roku 2014 to bolo kryté v rozpočte nielen štátom, ale aj obcí."

Dovtedy môžu rodičia požiadať o pomoc obce v rámci sociálneho programu, prípadne skúsiť zriadiť triedu s iným vyučovacím jazykom. Cestovanie ale zatiaľ musia hradiť z vlastného vrecka.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU ZADARMO.

Dievčatá_školáčky_autobus

isifa

Súvisiace články