Skoro jasno
11°
Bratislava
Marek
25.4.2024
The Guardian: v Nemecku je registrovaných viac ako 5 miliónov zbraní
Zdielať na

The Guardian: v Nemecku je registrovaných viac ako 5 miliónov zbraní

MNÍCHOV / Piatková streľba v Mníchove nie je prvým takýmto útokom so smrteľnými následkami, ktorý spáchal nemecký teenager. Zákony o držaní zbraní sa v Nemecku v posledných rokoch sprísnili a získať licenciu nie je tak jednoduché. Nemecko ale z hľadiska vlastníctva strelnej zbrane na obyvateľov i tak zostáva na prvom mieste v Európskej únii a štvrté na svete. Článok priniesol britský The Guardian.

Ako upozornil server denníka The Guardian, v Nemecku je registrovaných viac ako 5,4 milióna strelných zbraní, ktoré sú v súkromných rukách. V prepočte na obyvateľa je tam legálne viac zbraní ako v Mexiku, Rusku či Juhoafrickej republike. Zdá sa ale, že by pre strelca z Mníchova bolo ťažké zaobstarať si legálne zbraň, keby neexistovali závažné nedostatky v zákonoch, ktoré v Nemecku regulujú vlastníctva.

Ak chce niekto vlastniť poloautomatickú pištoľ Glock kalibru deväť milimetrov, teda takú, akú v piatok v Mníchove použil útočník, potom musí byť starší ako 18 rokov, počkať si rok na licenciu a zároveň prejsť psychologickými testami.

Prípady zabitia strelnou zbraňou sú v Nemecku dvakrát častejšie než napríklad v Británii, píše The Guardian. Samozrejme, tri krvavé útoky v školách spáchané bývalými študentmi - vo Winnendene v roku 2009 so 16 mŕtvymi.

Samovraždy zbraňou

V Emsdettene v roku 2006, kde bolo päť ľudí zranených a útočník spáchal samovraždu, a v škole v Erfurte v roku 2002, kde zomrelo 17 ľudí - pomohli presadiť dôležité reformy. Tým sa aj pripisujú zásluhy za to, že dohľad nad zbraňami je dnes v Nemecku jedným z najprísnejších na svete, píše denník The Guardian

Vďaka tomu sa počet vrážd spáchaných strelnou zbraňou výrazne znížil, zo zhruba 40 percent v roku 2000 na približne 13 percent v roku 2011. Strelné zbrane ale zostávajú najbežnejším nástrojom pri spáchaní samovraždy. Dvaja ľudia z milióna sú v Nemecku každoročne usmrtení strelnou zbraňou. Pre porovnanie: v Británii je to jeden z milióna, zatiaľ čo napríklad v Spojených štátoch 31 ľudí z milióna.

Nemecké úrady obmedzujú nadobudnutie, držanie a nosenie strelných zbraní iba na tých, ktorí majú legitímny dôvod mať zbraň. Sú to napríklad poľovníci alebo členovia športových streleckých klubov.

Držanie zbrane

Aj keď na mnohých miestach v Nemecku je poľovníctvo a streľba stále obľúbeným koníčkom, na držanie strelnej zbrane nevzniká nikomu žiadny nárok, ako je tomu napríklad v USA. Existuje aj zákaz vlastniť plne automatické zbrane a reštrikciám podlieha aj nadobudnutie ďalších typov zbraní - a najmä predaj zbraní s väčším kalibrom mladým ľuďom.

Povinné - a pomerne drahé - je poistenie zodpovednosti. Vyžaduje sa od všetkých, ktorí majú povolenie nosiť strelnú zbraň. Prísnymi pravidlami sa riadi aj uchovávanie strelných zbraní v sejfoch.

Vďaka reformám zavedeným v roku 2009 v reakcii na masaker, ktorý v škole vo Winnendene spáchal sedemnásťročný študent, vznikol federálny register zbraní. Od tej doby je tiež možné vykonávať náhodné kontroly priamo doma u každého registrovaného vlastníka strelnej zbrane.

Psychologické testy

Žiadatelia o povolenie vlastniť strelnú zbraň si teraz v Nemecku musia počkať celý rok, než dostanú licenciu; mladí do 25 rokov musia absolvovať psychologický test; a každý držiteľ licencie, ktorý je pristihnutý, že šoféruje pod vplyvom alkoholu alebo vykazuje akékoľvek známky neobvyklého správania, musí ísť tiež na psychologické testy.

Nemecko má za sebou pestrú históriu, čo sa týka zákonov o vlastníctve strelných zbraní. Zatiaľ čo v 30. rokoch malo dosť laxný režim, po druhej svetovej vojne nemali občania Nemecka povolené súkromne vlastniť zbraň vôbec, a to až do roku 1956. Potom sa pravidlá zmiernili, čo trvalo do 70. rokov, kedy vrcholili násilnosti teroristickej organizácie Frakcia Červenej armády . Po nich sa pravidlá menili znova.

Pozrite si reportáž Rasťa Striška priamo z miesta tragédie v Mníchove:

Najčítanejšie správy