Jasno
Bratislava
Jaroslava
26.4.2024
Irán beží s Amerikou maratón, ktorý má upokojiť svet
Zdielať na
Zahraničie

Irán beží s Amerikou maratón, ktorý má upokojiť svet

LAUSANNE / Predbežná dohoda o iránskom jadrovom programe nebola dohodnutá v stanovenom čase, teda do utorka polnoci, jedná sa ďalej. Američania a Iránci, ktorí spolu nehovorili 35 rokov, teraz bežia maratón, ktorý má upokojiť svet a Iránu vyniesť zrušenie sankcii.

Kým americká delegácia v hale sto rokov starého hotela Beau-Rivage Palace hovorí predovšetkým v číslach, Iránci otázky na konkrétne obmedzenia počtu odstrediviek alebo ton uránu sa snažia zmietnuť zo stola, píše v analýze denník The New York Times.

Iránci hovoria výhradne o svojich právach a suverenite svojej krajiny. Medzi vyjednávačmi tento odlišný prístup vytvára veľké napätie, takže hovorca Bieleho domu Josh Earnest považoval za nutné pohroziť, že ak Irán neustúpi, prestanú Američania jednať. Toto napätie ale vyvoláva otázku, či je celý tento "podnik" realizovateľný.

Hovoria v symboloch

"Nám ide hlavne o počítateľné údaje: Koľko centrifúg bude môcť byť v prevádzke, koľko plutónia môže vyrábať reaktor v Aráku, koľko uránu si môžu ponechať. Oni hovoria v symboloch, nechcú vyzerať, že ustupujú," popísal vyjednávanie jeden americký účastník.

Rozhovory by boli jednoduchšie, ak by ich účastníkmi boli len americkí ministri zahraničia a energetiky John Kerry a Ernest Moniz a ich iránski kolegovia. Naučili sa spolu pracovať - Kerry s iránskym ministrom zahraničia Mohammadom Džavádom Zarífom strávil viac času než so šéfom akejkoľvek inej diplomacie.

Ukončenie obdobia

Moniz sa nemusí starať o politické problémy a s riaditeľom iránskej agentúry pre atómovú energiu Alím Akbarom Sálehím hovorí výhradne o technológii obohacovania a jadrovej energetike. Oba títo Iránci študovali v USA ešte pred islamskou revolúciou z roku 1979 a aj keď to nemôžu povedať nahlas, rozhovory považujú za šancu ukončiť obdobie, kedy sa Irán vymedzoval ako oponent USA.

Iránskych vyjednávačov zaskočil duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí, keď stanovil, že rozhovory musia Iránu zaručiť možnosť vyrábať jadrové palivo v desaťnásobnej miere ako dnes, že nebude nútený zatvoriť svoje prevádzky a že dosiahne okamžité zrušenie sankcií.

Nedostupní sú mocní

Iránsky analytik Karím Sadžádpúr hovorí, že USA na seba vzali riziko, keď začali jednať s krajinou, ktorá má tak rozdielne mocenské centrá ako Irán. "Večný problém pri jednaniach s Iráncami je ten, že tí najmocnejší z nich sú nedostupní a tí najdostupnejší moc nemajú. Ajatolláh Chameneí nevycestoval z Iránu od roku 1989. Kásim Sulejmání je zamestnaný v Tikrítu, takže nemôže byťv Lausanne," povedal veliteľ jednotky revolučných gard, ktoré pomáhajú Iraku bojovať proti islamským radikálom.

USA sa v tomto prípade ocitli na rovnakej strane ako Sulejmání, a nie je to pre ne jednoduché. Sulejmání je na americkom zozname osôb, na ktoré sa vzťahujú protiiránske sankcie, čiastočne pre teroristické aktivity jeho elitnej jednotky, ktoré sú tiež zodpovedné za vojenský charakter iránskeho programu.

Kerry chce čísla

Iránci sa vďaka rozhovorom poučili o americkej politike. Kerry neodkladne potrebuje čísla, pretože ich od neho žiada Kongres. On a Moniz musia predložiť fakty, na základe ktorých bude možné "vypočítať", ako ďaleko sú Iránci od atómovej bomby. Ak ich nedodajú, budú nasledovať ďalšie sankcie.

"Aby prezident Barack Obama dohodu presadil vo Washingtone, musí preukázať, že odďaľuje hrozbu a že tlačí Irán k vnútornej reforme. Aby dohodu prijali konzervativci v Teheráne, musí Zarífova skupina preukázať, že dohoda uznáva iránske práva, ponecháva priestor pre výrobu zbraní a nevydáva Irán napospas americkému tlaku a ďalším požiadavkám," hovorí o stretnutí Robert Litwak, ktorý je autorom knihy Iránske jadrové šachy: Výpočet amerických ťahov.

Obama argumentuje tým, že dohoda je dôležitá práve teraz, v dobe rastúcej moci Iránu na Blízkom východe. Bolo by ťažké pokúšať sa obmedziť iránske ambície, ak by jeho susedia vedeli, že má Irán jadrovú zbraň alebo ju dokáže rýchlo vyrobiť. Preto Kerry trvá na tom, že je nutné zaistiť, aby Irán nebol schopný získať urán pre bombu najmenej jeden rok, čo poskytne dostatok času pre diplomatickú akciu, obnovenie sankcií alebo v krajnom prípade vojenský zásah.

Pozrite si video:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy