Zatiahnuté
12°
Bratislava
Jela
19.4.2024
Američania idú kolonizovať VENUŠU, použijú tieto vzducholode
Zdielať na

Američania idú kolonizovať VENUŠU, použijú tieto vzducholode

HOUSTON / Je to v skutku odvážny a veľkolepý plán, ale môže sa podariť. To sú slová odborníkov, ktorí pracujú na najnovšom projekte Úradu pre letectvo a vesmír. Americká NASA sa chystá kolonizovať Venušu. Jej osídlenie by mohlo byť jednoduchšie, ako v prípade Marsu, o ktorom sa v tejto súvislosti hovorí podstatne častejšie.

Základom projektu s kódovým označením HAVOC sú héliom naplnené vzducholode križujúce atmosféru Venuše. Tie sú podľa NASA potrebné pre trvalé osídlenie Venuše.

Teplo, ktoré neprekáža

Znie to na prvé počutie neuveriteľne, ale planéta pomenovaná po bohyni lásky je vhodným miestom na život. A to aj napriek tomu, že Venušu obklopuje mimoriadne hustá atmosféra tvorená predovšetkým oxidom uhličitým.

Ten ešte znásobuje sklenníkový efekt a teplota na povrchu môže dosiahnuť aj 500 stupňov. Napriek tomu je Venuša mimoriadne vhodná na osídlenie. Má lepšie predpoklady, ako napríklad Mars, najnovšie presviedča vedecký tím NASA.

"Nepočítame s pristávaním priamo na planéte. Zaujíma nás atmosféra vo výške asi 50 kilometrov, tam sú podmienky na život porovnateľné s tým, čo máme na Zemi," vysvetlil jeden z lídrov projektu Dale Arne.

Vizualizácia vzducholodí nad Venušou:

NASA

Mars je väčší problém

Fungovalo by to tak, že do tesnej blízkosti planéty by zostúpili obrie kapsule vzducholodí a poslúžili by ako kotvenie "hviezdneho" mestečka.

Špecializovaný portál Space.com informoval, že Úrad pre letectvo a vesmír počíta s piatimi prípravnými misiami do okolia Venuše. Vzducholode by boli súčasťou posledných dvoch.

Nevýhodou plánov na kolonizáciu Marsu je zima a radiácia. Kým na červenej planéte je tak mínus 60, na Venuši plus 75. Teda nad planétou, kde sa má budovať kolónia. A na dôvažok, na Marse je výrazne vyššia radiácia, s ktorou si pri plánovaní "hviezdeho" mestečka zatiaľ vedci neporadili.

Takto by mal vyzerať kokpit vzducholode:

NASA

Termín? V nedohľadne

Skôr, ako sa do blízkosti Venuše dostane ľudská posádka, otestujú všetko roboti. Aspoň podľa plánov. NASA ale druhým dychom priznáva, že nedokáže odhadnúť ani len predbežný termín začiatku budovania kolónie.

"Čaká nás ešte veľmi dlhá cesta a poriadny kus práce," priznáva Dale Arney z NASA. Osídlenie Venuše sa ale podľa neho javí jednoduchšie, ako kolonizácia Marsu.

Úrad pre letectvo a vesmír sprístupnil unikátne video s vizualizáciou kolonizácie Venuše:

Súvisiace články