Zatiahnuté
Bratislava
Jela
19.4.2024
Skleníkové plyny zabíjajú svetové oceány, varujú vedci
Zdielať na

Skleníkové plyny zabíjajú svetové oceány, varujú vedci

LONDÝN / Oceány sú pre CO2 mimoriadne ohrozené. Tvrdí to dvadsaťdva popredných vedcov zaoberajúcich sa morským ekosystémom, ktorí spolu vypracovalo správu do špeciálnej rubriky časopisu Science. Myslia si, že politici snažiaci sa vyriešiť klimatické zmeny venovali primálo pozornosti dopadu klimatických zmien na oceány.

Vedci varujú, že morský svet sa nezvratne zmení, ak drasticky neobmedzíme emisie CO2. Ako píšu aj odborníci v časopise Science, oceány sa pre CO2 ohrievajú, strácajú kyslík a stávajú sa kyslejšími.

Vedci varujú, že maximálne povolené dvojstupňové zvýšenie teploty odsúhlasené vládami nezabráni dramatickému dopadu na oceánsky systém. Tvrdia, že možnosti riešenia problému sa stále zmenšujú, kým náklady na jeho riešenie prudko stúpajú.

Kyslá voda

„Je jasné, že CO2 vyprodukované spaľovaním fosílnych palív mení chemické zloženie morí a oceánov rýchlejšie, než kedykoľvek od prírodnej katastrofy pred 250 miliónmi rokov známej ako Veľké vyhynutie,“ píšu vedci v časopise Science.

 Ďalej varujú, že oceány pohltili takmer 30 percent oxidu uhličitého, ktorý sme vyprodukovali od roku 1750. Tento mierne kyslý plyn robí morské vody kyslejšími.

 Moria a oceány stlmili klimatické zmeny pohltením viac ako 90 percent nadbytočného tepla vytvoreného priemyselnou spoločnosťou od roku 1970. Nadbytočné teplo však sťažuje oceánom udržiavať kyslík.

Radikálna zmena

Viacero experimentov naznačuje, že mnoho organizmov by mohlo zniesť budúce oteplenie, ktoré podľa očakávaní prinesie zvýšené množstvo CO2, alebo zníženie pH oceánov, či menej kyslíka – no nie všetko naraz.

"O oceánoch sa počas predchádzajúcich rokovaní o klíme uvažovalo minimálne," povedal Jean-Pierre Gattuso, vedúci autor štúdie. "Naše štúdie ponúkajú presvedčivé argumenty, ktoré nabádajú vykonať radikálnu zmenu. Tieto argumenty predložíme aj v Paríži na konferencii Organizácie spojených národov o klimatických zmenách."

Nebezpečný uhlík

Vedci varujú, že uhlík, ktorý dnes vypúšťame, by mohol nezvratne zmeniť zemský systém pre veľa nadchádzajúcich generácií.

"Oceánom sa ako prvým pre klimatické zmeny menia fyzikálne a chemické vlastnosti. A to v nevídanej miere, až natoľko, že ekosystémy a organizmy sa už menia a budú sa meniť, kým budeme vypúšťať viac CO2," varuje spoluautorka štúdie Carol Turley z Plymouth Marine Laboratory.

"Oceány nám poskytujú jedlo, energiu, minerály, lieky a polovicu kyslíka v atmosfére. Zároveň regulujú našu klímu a počasie. Žiadame politikov, aby rozpoznali potenciálne dôsledky týchto dramatických zmien a aby pozdvihli dôležitosť oceánov počas medzinárodných jednaní," vysvetľuje Turley. 

Vedci predpokladajú, že okyslenie oceánov môže mať dopad na prežitie a výživu lariev, rozmnožovanie a vývoj morských živočíchov, najmä tých s ulitou alebo kostrou z uhličitanu vápenatého.

Katastrofa za dverami

Autori hovoria, že keď sa spoja viaceré nepriaznivé faktory zaťažujúce ekosystémy, niekedy sa navzájom vyrovnajú. Väčšinou ale negatívne účinky ešte vynásobia. Tvrdia, že klimatické zmeny postihnú aj rybolov, ľudské zdravie i turizmus.

"Klimatické zmeny budú aj naďalej ovplyvňovať oceánske ekosystémy vo veľmi významnej miere. Spoločnosť si to musí všimnúť a zareagovať,“ vyhlásil Manuel Barange, vedecký riaditeľ Plymouth Marine Laboratory.

Negatívne dopady môžeme podľa neho očakávať obzvlášť v tropických a rozvojových regiónoch, kde  zvýšia už existujúce výzvy ako je nedostatok potravín životných istôt.

Najviac znečistený vzduch na Slovensku je v mestách, a to najmä v garážach nákupných centier. Pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články