Zatiahnuté
Bratislava
Marcel
20.4.2024
Namiesto joulov sú na obaloch kilometre
Zdielať na
Veda a technika

Namiesto joulov sú na obaloch kilometre

BRATISLAVA / V dnešných časoch si mnoho ľudí kontroluje príjem a výdaj telesnej energie a snaží sa ju regulovať. Na obaloch potravín sú však údaje o energetickej hodnote uvedené buď v kilojouloch, alebo v kalóriach. A nie každý sa v tom dokáže správne zorientovať. Uvedomili si to aj americkí odborníci na obezitu a vyskúšali premeniť tieto jednotky na kilometre behu, či bicyklovania. Výsledok a reakcie ľudí ich prekvapili.

Tri kilometre bežať, kým tento nápoj spálim? Tak to si dám radšej vodu!
Práve takto reagovala väčšina zákazníkov v amerických obchodoch, keď na obale sladených nápojov objavila podobný údaj. 

Experiment zabral

Čiže údaj, koľko kilometrov, alebo minút potrebujeme na odbúranie energie, ktorú výrobok obsahuje. Tento nápad amerických vedcov na zákazníkov počas experimentu zabral. Namiesto sladkého nápoja si kúpili radšej nesladený, napríklad minerálku.

"Veľa ľudí sa nerado hýbe a predstava, že aby spálil jednu fľašku nápoja tým, že bude hodinu bicyklovať, je mu dosť nepríjemná," myslí si obezitologička Dagmar Prokešová. Čísla uvedené v kilokalóriach, alebo v kilojouloch väčšine ľudí málo niečo hovoria.

Iný ekvivalent

Potvrdzuje to aj fitness tréner. "Im to nič nehovorí. Dať tam nejaký iný ekvivalent, ktorý je ľuďom bližší. Toľko zjem, toľko vypijem, toľko námahy musím vynaložiť," hovorí tréner a moderátor Ján Bakala.

"Vtedy má človek predstavu, ako môže byť niektoré jedlo, alebo nápoje vysoko energetické," dodáva Prokešová. A práve toto nápad amerických vedcov ponúka, čo oceňujú aj bežní Slováci.  "Jasné, odradilo by ma to asi," tvrdia.

Kým ale tento nápad príde do praxe, pre vašu orientáciu platí, že jeden liter sladkého nápoja má v priemere okolo 250 kilokalórií, alebo 1050 kilojoulov. "Ekvivalent by mohol byť 6-8 kilometrov ubehnutých, alebo nejaká tá hodinka na bicykli," hovorí Bakala.

Zdielať na

Súvisiace články