Zatiahnuté, dažďové prehánky
Bratislava
Juraj
24.4.2024
Desivá prognóza: Stredná Európa postupne vymrie
Zdielať na

Desivá prognóza: Stredná Európa postupne vymrie

BRATISLAVA / Rast svetovej populácie v prvej polovici tohto storočia bude o niečo rýchlejší, ako očakávali doterajšie prognózy. Správu tento týždeň zverejnila OSN. India predbehne Čínu a Afrika bude rásť najrýchlejšie. Vyspelé krajiny s výnimkou USA výrazne spomalia a Európa zastaví rast populácie.

Podľa správy OSN má dnes svet viac ako 7,3 miliárd obyvateľov, do roku 2030 ich pribudne o viac ako 1 miliardu a o ďalšiu miliardu do polovice storočia. "V roku 2030 bude mať svet 8,5 miliárd ľudí a 9,7 v roku 2050," povedal John Wilmoth z divízie populácie OSN.

Toto je desiatka najľudnatejších krajín sveta. V poradí Čína, India, USA, Indonézia, Brazília, Pakistan, Nigéria, Bangladéš, Rusko a Japonsko.  Poradie sa ale začne meniť u v najbližších desaťročiach.

India predbehne Čínu

"Najľudnatejšou krajinou sveta bude v 21. storočí India," tvrdí Boris Vaňo z Výskumného demografického centra - Infostat. Po roku 2030 by mala v počte obyvateľov predbehnúť Čínu.

Tretie miesto v rebríčku, ktoré patrí USA, je tiež ohrozené. Po roku 2050 ho odsunie africká Nigéria. Afrika vôbec bude rásť takmer geometrickým radom. Dnešné vyspelé krajiny však budú výrazne spomaľovať, s výnimkou USA.

Vymieranie

Európu čaká starnutie a strednú Európu aj vymieranie. Pokiaľ ide o Slovákov, prognózy sú dosť pesimistické. Kým dnes patríme k najmladším krajinám Európy, pokiaľ ide o priemerný vek, v 50-tych rokoch budeme patriť k najstarším.

"Budeme patriť ku krajinám s najintenzívnejším starnutím," tvrdí Vaňo. Príčinou je najmä generácia 70-tych rokov, ktorá sa zreprodukovala len na 50 percent. Vylepšiť by to mohli čiastočne mladšie generácie, alebo prisťahovalci, ak k nim zmeníme postoj. 

Pozrite si reportáž redaktorka Antona Adamčíka a dozviete sa viac:

Zdielať na

Súvisiace články