Oblačno
16°
Bratislava
Soňa
28.3.2024
Slnovrat sa blíži. Astronomická zima začne netradične
Zdielať na
Veda a technika

Slnovrat sa blíži. Astronomická zima začne netradične

BRATISLAVA / V škole nás učili, že zima začína 21. decembra. Väčšinou tomu tak aj v skutočnosti je, ale tento rok bude tradícia dátumu porušená.

Zimný slnovrat tento rok nastane v pondelok 22. decembra o 0:04, kedy sa začne astronomická zima. Pojmy ako rovnodennosť či slnovrat majú na svedomí, podobne ako zmenu ročných období, vesmírne pohyby.

22. decembra dosiahne Slnko svoj najnižší bod, ktorý je pod rovinou nebeského rovníka. Slnečné lúče budú dopadať priamo na obratník Kozorožca, tento okamih nazývame zimný slnovrat, pričom aj ten súvisí s ročnými obdobiami.

Statická obloha je len zdanie

"Vtedy sa na severnej pologuli začína zima, na južnej leto. Deň najkratší a noc najdlhšia," uviedla Viktória Zemančíková zo Slovenského zväzu astronómov. Na južnej pologuli je naopak deň najdlhší a čím viac ideme na sever, tým je čas slnečného svitu kratší, s výnimkou rovníka, kde sú dni aj noci rovnako dlhé.

Hoci sa podľa jej slov nočná obloha javí staticky, ide len o zdanie. "V skutočnosti ide o dynamický systém, ktorý je neustále v pohybe. Tak, ako Zem rotuje okolo svojej osi a súčasne obieha okolo Slnka, podobne obieha aj Slnko okolo stredu Galaxie," uviedla.

Dôsledkom týchto geometrických zmien sa obloha nad nami naozaj, hoci pomaly, mení. Práve preto sa striedajú dni a noci, či ročné obdobia.

"Hoci by sa mohlo zdať, že sme najbližšie k Slnku v lete, opak je pravdou. Práve v zime sa nachádzame v najbližšom bode k Slnku na zemskej dráhe, a ten je o niekoľko miliónov kilometrov bližšie ako v lete," vysvetlila s tým, že striedanie ročných období spôsobuje sklon zemskej osi, nie vzdialenosť Zem – Slnko.

Aj napriek tomu, že je pomaly koniec decembra, teploty idú šokujúco hore. Zima prišla jedine do Vysokých Tatier. Na hrebeni boli víchrice a teploty klesli výrazne pod nulu. Pozrite si priloženú reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články