Bez detí neodídem II. V stredu večer na PLUS-ke

Zdroj: TV JOJ

19.09.2012 07:00 | Televízie JOJ a PLUS operatívne menia svoj program. A to preto, aby vznikol priestor na diskusiu. O tom, ako si Briti berú slovenské deti. Verejnú diskusiu spustilo odvysielanie dokumentu Bez detí neodídem v nedeľu na TV JOJ. Jeho reprízu odvysiela stanica PLUS už túto stredu od 20-tej.

Martinko mal dva roky...

Aj tentoraz bude nasledovať živá diskusia s tými, ktorí naberú odvahu. Odvahu hovoriť o britskom sociálnom systéme, ktorý zobral dve deti mamičke Ivane Boórovej. Na základe, podľa všetkého, neobjektívneho a zmanipulovaného súdneho procesu...

Bývalá rehoľná sestra nezneužívala miestny sociálny systém, ale poctivo a tvrdo pracovala. Ako opatrovateľka v domove pre demenciou postihnutých starých ľudí. V Británii sa manželom narodili dvaja krásni synovia. Všetko pripomínalo dokonalú idylku. Nočná mora začala až banálnym vyšetrením v nemocnici...

Starší syn Martin mal vtedy dva roky a zdravotné problémy. Zápal na genitáliách. Ivana s ním preto išla k lekárovi a tam sa začal ten neuveriteľný kolotoč. "Vo štvrtok večer začali s tým, že to nie je iba zápal. Že to vyzerá na úmyselné zranenie dieťaťa. Tým, že je to na genitáliách, ono to vyzerá na nejaký sexuálny motív," tvrdí babka Samka a Martinka.

Prípadov sú... DESIATKY!

Ivana sa nestihla spamätať z obvinenia manžela a bola bez detí. Sociálni pracovníci zisťovali, či nemá niekoho vierohodného, komu by mohla zveriť deti. Obrátila sa tak ich pastora. "Bola v telefóne veľmi rozčúlená, najprv som nerozumel, čo hovorí. A potom prišiel niekto zo social service a vysvetlil mi, čo sa deje. A my sme pomohli. Moja žena a ja. Samozrejme," spomína pastor Kurt Van Fossan.

Ivana však nie je jediná. Briti si podobným spôsobom zobrali niekoľko desiatok slovenských detí. Tak ako v prípade piatich ratolestí rodiny Čonkovcov.

Mínus 5 detí...

Čonkovci sú rómskou rodinou. O svoje deti sa však príkladne starajú. Doma na východe majú veľký dom, deti chodia do školy, k lekárovi. Podľa miestnych by iným mohli ísť príkladom. Priznávajú, že do Anglicka išli za sľubovaným zárobkom. Keď skončil školský rok, zobrali deti k sebe do Anglicka.

Miestny Social servis si ich však vyhliadol a zobral im deti. "To je strašné, nikomu by som to nepriala. Prišli sme o deti, to nie je možné," hovorí s plačom Veronika Čonková. V polovici augusta sa obrátila na slovenskú ambasádu v  Londýne.

Zbierka ako pomoc rodičom

Zaslaním prázdnej SMS na číslo 855 v sieťach Orange Slovensko, Telekom a O2 Slovensko prispejete na podporu ľudí v núdzi. Suma 2 € je konečná a nepodlieha DPH.

Operátori ju na zbierku odvedú v plnej výške a zaslanie spätnej SMS správy zákazníkovi nespoplatňujú. Zbierka je schválená rozhodnutím MV SR.

Zbierka je aktívna 19. septembra od 20:00 do 24:00. Ďakujeme!

Špeciál Bez detí neodídem II. a následnú diskusiu odvysiela televízia PLUS v stredu 19. septembra od 20- tej.

Autor: Dárius Haraksin , Martin Kovalík

Zdroj: noviny.sk

Zdroj: TV JOJ

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt