Zatiahnuté
15°
Bratislava
Miroslav
29.3.2024
Za Spartany sme dali o 20 miliónov viac, tvrdí bývalý pilot
Zdielať na

Za Spartany sme dali o 20 miliónov viac, tvrdí bývalý pilot

BRATISLAVA / Ministerstvo obrany podľa Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) kúpilo dve dopravné lietadlá typu Spartan výrazne drahšie. Bývalý vojenský pilot a poradca predsedu KDH Jána Figeľa Peter Švec odhadol, že Slovensko na kúpe Spartanov prerobí asi 20 miliónov amerických dolárov.

Švec zdôraznil, že rezort obrany zaplatí za Spartany výrazne vyššiu cenu, ako je katalógová cena týchto lietadiel. Katalógová cena stroja Alenia – C-27Spartan, ktoré rezort obrany kupuje, je 53 miliónov dolárov, ministerstvo obrany za dve dopravné lietadlá zaplatí namiesto 106 miliónov až 118 miliónov.

Škandalózne vysoká cena

Bývalý vojenský pilot upozornil, že spoločnosti predávajú lietadlá takmer vždy za nižšiu cenu, ako je katalógová. Švec rovnako považuje za zavádzajúce, že rezort obrany uzavrel osobitnú zmluvu za výcvik a údržbu, pretože výcvik a údržba v záručnej lehote sú štandardne súčasťou katalógovej ceny.

"Publikovaná cena, za ktorú majú byť nakúpené lietadlá C-27Spartan je škandalózne vysoká,“ konštatoval Švec. "Ak navýšenie predstavuje korupčný potenciál, tak kauza CT je v podstate málo významná,“ dodal.

Neefektívne využívanie peňazí

Rozpočet rezortu obrany je síce dlhodobo podľa KDH poddimenzovaný, veľkým problémom ale zostáva efektívne využívanie zdrojov. Nákup lietadiel Spartan podľa Figeľa vyvoláva viaceré otázniky, čo len potvrdzuje celkový prístup rezortu obrany k obstarávaniam.

“Chcem zdôrazniť, že najväčším problémom vlády Smeru a aj rezortu obrany nie je nedostatok financií, ale ich netransparentné a neefektívne využívanie,“ dodal Figeľ.

Elektronické aukcie, zverejňované zmlúv

Za vlády Ivety Radičovej sa podľa hovorcu KDH Mateja Kováča začali využívať dva veľmi dôležité nástroje pri verejnom obstarávaní – zverejňovanie zmlúv a elektronické aukcie, respektíve skutočné súťaže. Priniesli podľa neho nielen viac transparentnosti, ale aj efektívnejšie vynakladanie verejných financií.

"Ministerstvo obrany však vďaka špecifickým podmienkam obidva tieto nástroje obchádza. Využíva na to inštitút utajovania skutočností a spoločné nákupy s inými štátmi, pri ktorých nie je potrebná súťaž,“ konštatoval Kováč, poverený agendou obrany a bezpečnosti v KDH.

Ministerstvo sa bráni

"Informácie pána Petra Šveca, ešte donedávna nezávislého odborníka na letectvo a dnes predstaviteľa KDH, sú odtrhnuté od reality. Už pred pár týždňami sa vyjadroval k cene za Spartany a tvrdil, že je nevýhodná, hoci konečná suma bola známa až pri podpise zmluvy," uviedla v reakcii hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.

Švec, ktorý bol dlhoročným príslušníkom Ozbrojených síl SR, by mal podľa rezortu obrany predtým, ako bude vystupovať so svojimi názormi, informovať verejnosť, ako on sám zabránil stavu, v ktorom sa dnes nachádzajú vzdušné sily. "Súťaž na nákup lietadiel Spartan C – 27J bola uskutočnená v roku 2008, nebola nikým spochybnená, ani vládou Ivety Radičovej, a súčasnému vedeniu sa podarilo dohodnúť lepšiu cenu, ako bola vysúťažená," konštatovala Balleková.

Ak táto téma skutočne zaujíma predstaviteľov KDH, mali by sa podľa rezortnej hovorkyne pýtať exministra Ľubomíra Galka, prečo v roku 2011 premárnil šancu a nereagoval na časovo obmedzenú ponuku výrobcu na tieto lietadlá, čím by Slovenská republika a jej daňoví poplatníci ušetrili 13 miliónov eur.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy