Výsluhové dôchodky po novom. Zaplačú policajti i vojaci

Zdroj: TV JOJ

05.11.2012 07:30 | Výsluhový dôchodok by mali dostať len tí, ktorí pre túto krajinu niečo robia. Nie ľudia, ktorí sa 15 rokov hrajú na vojakov! Aj takéto sú názory ľudí, ktorý musia ťažko fyzicky pracovať až do staroby. Taký policajt alebo vojak sa môže stať dôchodcom pokojne aj pred 40. Vláda však chystá z meny.

Do výslužby po 25 rokoch

Príslušníci ozbrojených zložiek by mali prísť o súčasné výhody sociálneho systému. 15 na 25 chcel ako prvý prepísať bývalý minister vnútra. Do niekoľkých dní od zverejnenia informácie o výpovediach špekulovalo takmer 8000 príslušníkov policajného zboru.

Podmienky by sa podľa vtedajšieho návrhu zmenili prakticky zo dňa na deň a tým by prišli o lukratívne odstupné, aj stovky eur za výslužbu. Teraz budú autori zákona možno aj práve pre to postupovať opatrnejšie. "Novela by mohla začať platiť v prvom štvrťroku roku 2013," potvrdila riaditeľka komunikačného odboru ministerstva vnútra Ingrid Stanová.

Šikovnejší by sa nestratili

Ku 25 by ale mnohí pripísali ešte minimálne 10 rokov alebo by zmenili zákony. Tí šikovnejší vedia benevolentný systém využiť. Po 15 rokoch odídu, požiadajú o odstupné, výsluhový dôchodok a následne opäť nastúpia. Terén však vymenia za teplé kancelárske miesto. SMS im každý mesiac pípne až dvakrát. Najskôr sa na účet pripíše plat, potom aj stovky eur za to, že už 15 rokov pracovali.

"Novela rieši sociálne zabezpečenie, nie zákaz súbehu zamestnania a poberania výsluhového dôchodku," povedala Stanová. "Platná právna úprava dovoľuje poberať dôchodok (starobný aj výsluhový) a súčasne pracovať pre všetky skupiny obyvateľstva," hovorí hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.

Podľa našich informácií budú rezorty šetriť aj na výslužbách pre zamestnancov, ktorí terén sledujú len spoza kancelárskeho stola. Mali by sa z nich stať obyčajní civilní zamestnanci. Výsluhový dôchodok by tak mali dostať iba tí, ktorých práca je skutočne nebezpečná a fyzicky náročná.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Autor: Dana Strculová

Zdroj: noviny.sk

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt