Jasno
Bratislava
Valér
18.4.2024
V Košiciach prepukla epidémia kliešťovej encefalitídy
Zdielať na

V Košiciach prepukla epidémia kliešťovej encefalitídy

KOŠICE / Lokálna epidémia kliešťovej encefalitídy sa vyskytla v okolí Košíc. Ako na brífingu informoval primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny košickej univerzitnej nemocnice Ladislav Virág, minulý týždeň zaevidovali 21 prípadov kliešťovej encefalitídy, pričom osemnásť ľudí hospitalizovali.

Väčšina je z Košíc a okolia. Virág uviedol, že za posledných päť rokov neevidovali lokálnu epidémiu kliešťovej encefalitídy. "Je vysoko pravdepodobné, že je to z jedného zdroja. Pacienti sa nakazili po konzumácii ovčieho syra,“ uviedol Virág. Doložil, že neboli priamo napadnutí kliešťom.

Vírus zabije teplo

Ako uviedla epidemiologička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Košice Jana Seligová, prvé prípady im nahlásili minulý týždeň v piatok. Podľa jej vyjadrenia vírus kliešťovej encefalitídy sa zničí teplom.

Ak by podľa nej mlieko pasterizovali predpísaným spôsobom, vírus sa zničí. Vedúca hygieny potravín Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Košice-okolie Judita Šoltésová informovala, že prijali potrebné opatrenia a vydali zákaz predaja produktov. Ďalšie informácie neposkytla s tým, že prípad je v štádiu šetrenia.

Pravidelné kontroly

"Hospitalizovaní pacienti sú na tom v súčasnosti relatívne dobre, len u jedného sme zaznamenali určitú komplikáciu, ktorá bola ale spôsobená jeho ochorením, ktoré sa u neho vyskytovalo predtým, takže bol preložený na iné oddelenie,“ povedal Virág. Prvých dvoch pacientov, u ktorých malo ochorenie ľahký priebeh, prepustia do domáceho ošetrenia.

U ostatných bude dĺžka hospitalizácie rôzna, zvyčajne trvá sedem až 14 dní. Ako uviedol Virág, pacientov musia pravidelne sledovať, či sa u nich nevyskytnú nejaké komplikácie.

Nedostatočná úprava

K nákaze došlo zrejme tak, že infikovaný kliešť sa prisal na ovcu, ktorej mlieko bolo tiež infikované a po nedostatočnej tepelnej úprave mlieka a syra sa vírus preniesol aj na človeka.

Virág nevylúčil, že nakazených ľudí bude pribúdať. Toto ochorenie sa môže prenášať aj kozím mliekom, predchádzať tejto nákaze možno dôkladným tepelným spracovaním mlieka. Predísť nakazeniu možno aj včasným očkovaním vakcínou proti kliešťovej encefalitíde, najlepšie v zime, aby sa vytvorili v tele protilátky.

Existuje aj zrýchlená vakcinácia, takže má zmysel sa dať zaočkovať aj počas sezóny, najmä ak ide o ľudí, ktorí trávia veľa času v lesoch a na lúkach, ako napríklad poľovníci, psičkári, lesníci.

Téme sa venuje redaktor Jozef Kačmáry:

Najčítanejšie správy