Ospravedlňujeme sa návštevníkom našich stránok za obmedzenú prevádzku spôsobenú technickými problémami. Na ich odstránení intezívne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Osadníci z Letanovského mlyna sa pripravujú na veľké sťahovanie

Zdroj: TV JOJ

21.09.2013 08:40 | LETANOVCE, STRELNÍKY - Na Spiši sa chystá veľké sťahovanie. S ním súvisí koniec viac ako 100-ročnej histórie osady Letanovský Mlyn. V okolí Spišskej Novej Vsi sa hovorilo,že sťahovanie viac ako tisícky ľudí z osady sa už malo začať v piatok. Tieto informácie sa nepotvrdili, aj keď samotní osadníci hovoria, že je najvyšší čas odísť. Chatrče im už padajú na hlavu.

Tešia sa najmä na sociálne zariadenia

V starej osade sa momentálne vykonávajú posledné domáce práce. Osadníci si už zháňajú mechy na svoje veci a tešia sa na veľké sťahovanie. Oblečenie, ktoré si berú so sebou sa buď suší medzi chatrčami alebo je poskladané a čaká, kedy ho zbalia. 

Obyvatelia Letanovského mlyna už teraz plánujú, čo do nových bytov budú potrebovať. "Tak načo sú nám staré veci? Keď ideme do nového, tak si kúpime nové. Nemáme na to, ale môžu nám poskytnúť dajakú pôžičku alebo čo to," vraví jeden z osadníkov.

Sťahovať sa plánujú s pomocou nákladných áut alebo traktorov. V pôvodnej osade nechcú nechať nič, dobre vedia, že všetko sa im zíde. "Berieme aj chalupy so sebou. Drevo budeme páliť," hovorí osadník.

Osadníci sa do novej osady Strelníky majú presťahovať už o niekoľko dní. Obyvatelia starej osady sa tu tešia najmä na sociálne zariadenia a pekný výhľad. "Budeme poriadnejšie žiť," dušujú sa.

Obyvatelia Spišského Štvrtka majú obavy

Taktiež hovoria o tom, že svoje deti budú môcť naučiť hygienickým návykom. V novej osade finišujú s prípravnými prácami. Kým sa osadníci tešia, obyvatelia neďalekého Spišského Štvrtka čakajú, čo sa bude po ich nasťahovaní diať. "Krádeže, vlámačky, akurát toto tu očakávame," hovorí jedna z obyvateliek Spišského Štvrtka.

Nové byty sú financované z eurofondov, čiastočne na nich prispel aj štát a čiastočne obec Letanovce. Táto téma je kontroverzná aj pre starostov dotknutých obcí. Kedy sa však veľké sťahovanie presne uskutoční, v súčasnosti ešte nie je známe.

Téme sa venuje reportér Matúš Gavlák. INFORMÁCIE ONLINE TU.

Autor: Matúš Gavlák

Zdroj: noviny.sk

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt