Skoro jasno
19°
Bratislava
Miroslav
29.3.2024
Odoberanie detí bude mať nové pravidlá: prvý je záujem dieťaťa
Zdielať na

Odoberanie detí bude mať nové pravidlá: prvý je záujem dieťaťa

BRATISLAVA / Ministerstvo spravodlivosti predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh novej vyhlášky, ktorá mení výkon rozhodnutí v prípade maloletých. Vyhláška je založená na troch princípoch.

Návrh vyhlášky vznikol v nadväznosti na nové civilné procesné kódexy, ktoré nadobudnú účinnosť od 1. júla tohto roka, vyhláška zavádza aj nové a podrobnejšie postupy pri výkone rozhodnutí.

Hovorca ministerstva Peter Bubla informoval, že návrh reaguje na problémy, ktoré sa pri výkone rozhodnutí podľa doterajšej právnej úpravy objavovali napríklad aj pri poslednom medializovanom prípade maloletého Marca.

Tri základné princípy

Návrh novej vyhlášky v prvom rade zohľadňuje tri základné princípy vyplývajúce z Dohovoru o právach dieťaťa.

Je to princíp najlepšieho záujmu dieťaťa, princíp rešpektovania jeho práv a princíp vypočutia názoru dieťaťa.

Po novom budú musieť súdy napríklad zisťovať, "či existujú ospravedlniteľné dôvody, pre ktoré sa povinný nemôže podrobovať rozhodnutiu“.

Cieľom je korigovať doterajšiu prax niektorých súdov. "Evidujeme totiž prípady, že súdy po podaní návrhu na výkon rozhodnutia automaticky ukladajú pokuty za to, že sa nedarí uskutočniť stretnutie rodiča s dieťaťom. K ukladaniu týchto sankcií dochádza aj bez predchádzajúceho skúmania dôvodov, prečo k stretnutiu nedošlo. Pritom často tieto dôvody existovali nie na strane povinného, ale práve na strane oprávneného alebo samotného dieťaťa," uviedol Bubla.

Sociálne alebo psychologické poradenstvo

Súd tiež bude môcť po novom nariadiť rodičom a dieťaťu povinnosť zúčastniť sa na sociálnom alebo psychologickom poradenstve. V praxi sa totiž podľa Bublu ukázalo, že poradenstvo alebo mediácia je veľmi dobrý prostriedok, ako sa vyhnúť násilnému odoberaniu dieťaťa.

"Výkon takýchto rozhodnutí je vždy svojím spôsobom nešťastná situácia, pretože jej spravidla predchádza nejaké zlyhanie v rodine. Zrejme nikdy sa takýchto rozhodnutí nezbavíme. Ale ak sa už dejú, je dôležité, aby sa diali podľa pravidiel a s potrebnou mierou empatie," uviedla v tejto súvislosti ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

O prieskume nerozhodli

O poslaneckom prieskume, ktorý by sa týkal sporných odobratí detí na základe súdneho rozhodnutia, výbor národnej rady pre sociálne veci ani dnes nerozhodol.

V rozprave na túto tému bude pokračovať opäť v stredu 25. mája na obed. Člen výboru a zároveň exminister práce Jozef Mihál (SaS) si myslí, že poslanci za Smer-SD chcú prieskum zamiesť pod koberec a nechcú umožniť, "aby sme si my ako poslanci robili svoju prácu v zmysle kontroly toho, ako procesy na Slovensku fungujú“.

"Je mi ľúto, že keď sa na nás obrátia občania, ktorí nám dajú dôveru a čakajú pomoc, nemôžeme konať, pretože naši vládni kolegovia svojou väčšinou zrejme prehlasujú našu snahu o poslanecký prieskum,“ povedal.

Ďalšie prípady

Prieskum navrhla poslankyňa za SaS Lucia Nicholsonová, podľa ktorej majú členovia výboru skontrolovať ďalších desať podobných prípadov sporného odoberania detí.

Ľudia sa podľa nej obrátili na jej stranícku kolegyňu Natáliu Blahovú z dôvodu, že neveria úradom, ktoré im pomoc neposkytli. Zdôraznila preto, že okrem desiatky prípadov, ktoré treba preveriť, by bolo dobré ísť na poslanecký prieskum aj náhodne.

Nicholsonová navrhuje, aby poslanci kontrolovali nahrávky z odobratí detí, na základe ktorých by posúdili, či išlo o zlyhanie jednotlivca alebo zlyhanie systému. "Od toho sme tu,“ poznamenala.

Nadiktované uznesenie

Členom sociálneho parlamentného výboru za Smer-SD sa nepáči spôsob, akým chcú liberáli prieskum spraviť. "Nepodporím takto nadiktované uznesenie, pretože tak, ako je vytýkané zlyhanie jednotlivých rezortov, tak isto považujem za systémové zlyhanie nášho výboru, aby sa spravil takto definovaný poslanecký prieskum,“ povedal poslanec Ľubomír Vážný, o ktorom sa hovorí ako o novom šéfovi Sociálnej poisťovne.

Výbor nemá podľa neho exekutívnu právomoc, ale kontrolnú a zákonodarnú, a tak musí kontrolovať to, čo má zmysel a má nejaké pravidlá.

Preverenie a správa výboru

Poslanci za Smer-SD navrhujú, aby zodpovedné ministerstvá, a teda spravodlivosti a práce, prípady preverili, podali výboru správy a poslanci sa následne rozhodnú, či pôjdu alebo nepôjdu na kontrolu.

"Ak ide o systémové zlyhanie, žiadajme jednotlivé ministerstvá, aby pripravili scenár na báze toho, čo sa udialo s Marcom a na základe toho nech sa pripravia systémové opatrenia, ktoré by pomohli,“ povedal člen výboru Jozef Burian (Smer-SD).

Občania však podľa Nicholsonovej úradom neveria, a práve to je dôvod, prečo sa obrátili na liberálov. Zdôraznila, že ľudia sa obrátili na Ústavný súd SR, ministerstvá spravodlivosti aj práce ako aj na krajské súdy, no tie im nepomohli.

Pozrite si reportáž z rokovania výboru:

Najčítanejšie správy