Zatiahnuté, dažďové prehánky
Bratislava
Soňa
28.3.2024
Komáre opäť útočia. Pozor na nepríjemné ochorenia
Zdielať na

Komáre opäť útočia. Pozor na nepríjemné ochorenia

BRATISLAVA / Odborníci varujú pred obrovským premnožením komárov. Môžu za to extrémne zrážky a teplé počasie, ktoré týmto potvorám vyhovuje. Okrem toho, že spôsobujú nepríjemné štípance však môžu prenášať aj vážne ochorenia. Dokonca z exotických krajín.

Odborníci už varujú pred inváziou komárov! "Tento rok máme enormné množstvo komárov. Už nehovoríme o larvách, ale o tých, ktoré sa už vyliahli," vraví odborník na komáre a tropické parazity doc. RNDr. Nasir Jalili.

Za to, že sú komáre mimoriadne premnožené už v tomto období, môžu extrémne zrážky, ktoré napadli počas zimy a následné veľmi rýchle oteplenie. Inými slovami, komáre majú momentálne na vývin ideálne podmienky.

Niektoré prenášajú nepríjemné ochorenia

Ale pozor! Ak sa rozhodnete, že sa o svoju krv s komárom podelíte, rátajte s tým, že práve ten váš môže prenášať nepríjemné ochorenia. "Tie kalamitné druhy, ktoré sa tu vyskytujú tie môžu prenášať vírus Ťahyňa a priebeh choroby je formou chrípky," vraví ďalej odborník.

Na Slovensko sa však dostali už aj komáre, ktoré prenášajú aj exotické choroby. "Na východe sa jednej kolegyni podarilo chytiť do pasce dva exempláre samcov tigrieho komára," dodáva Jalili. Ten dokáže prenášať nebezpečné ochorenie chikungunia a horúčku dengy.

Nebezpečná je aj dirofilarióza. Komár do krvného obehu vpustí larvu cez jeho sliny. Aj keď sa toto vážne parazitárne ochorenie primárne vyskytuje u psov, môže nakaziť aj ľudí. "Na Slovensku evidujeme asi 6 ľudí, tých prípadov je ale určite viacej," vraví odborník na komáre a tropické parazity doc. RNDr. Nasir Jalili.

Ak vás nedajbože uštipne napríklad nebezpečný komár tigorvaný, ktorý sa už vyskytuje aj na Slovenku, nemusíte hneď myslieť na najhoršie. Pokiaľ totiž samotný komár nie je nainfikovaný nič vám nehrozí.

Všetko o hokejových MS na jednom mieste. Čítajte TU.

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy