Skoro jasno
17°
Bratislava
Soňa
28.3.2024
Andrej Kiska: Úlohou prezidentov je upokojovať situáciu okolo migrácie
Zdielať na

Andrej Kiska: Úlohou prezidentov je upokojovať situáciu okolo migrácie

BUDAPEŠŤ / Prezidenti krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Chorvátska sa v maďarskom Balatonfürede zhodli na potrebe posilniť, v súvislosti s migračnou krízou, ochranu vonkajších hraníc Európskej únie. Slovenský prezident Andrej Kiska v tejto súvislosti uviedol, že úlohou prezidentov je situáciu okolo migrácie upokojovať.

Z pohľadu domácich signálov, je v súvislosti s migráciou úlohou prezidentov trochu situáciu upokojovať, pretože ľudia majú strach. Vyhlásil to v piatok Andrej Kiska.

Podľa neho by hlavy štátov mali vo svojich krajinách upokojovať situáciu, ktorú mnohí politici zneužívajú, a tiež ukázať, že "sme zostali ľuďmi".
Signálom navonok by podľa slovenského prezidenta malo byť prejavenie solidarity s partnermi v rámci Európskej únie. Kiska varoval pred rozdelením Európy v prístupe k otázke migrácie.

Najdrahšia elektrina

V súvislosti s ďalšou diskutovanou otázkou, ktorou boli klimatické zmeny, má podľa slovenského prezidenta EÚ spoločnú pozíciu. Každá jej krajina má ale iné podmienky, preto má každá z nich právo na svoj "energetický mix".

"Zelená - čistá energia nesmie spôsobiť to, že naše podniky sa stanú nekonkurcieschopnými," zdôraznil Kiska, ktorý vyjadril ľútosť nad tým, že cena elektriny je na Slovensku najvyššia medzi krajinami EÚ a je dvojnásobná oproti cenám v USA.

SITA

Energetické vydieranie

K otázke projektu rozšírenia plynovodu Nord Stream slúžiaceho na priamy import dodávok zemného plynu z Ruskej federácie po dne Baltského mora do Nemecka, prezident Slovenskej republiky povedal: "Je otázkou na všetkých lídrov a predstaviteľov EÚ, aby zvážili tento dopad a skutočne zobrali - tak ako rozprával pán (poľský) prezident Andrzej Duda - do úvahy, že takýmto rozhodnutím by sme Rusku dali do rúk zbraň na energetické vydieranie Ukrajiny. Určite sa jedná o dôležité politické rozhodnutie. Bol som rád, že v tomto je zhoda medzi prezidentmi, a tento signál a našu snahu budeme určite posúvať ďalej".

Otázka migrácie

Najvyšší predstavitelia Maďarska - János Áder, Slovenska - Andrej Kiska, Českej republiky - Miloš Zeman, Poľska - Andrzej Duda a prezidentka Chorvátska Kolinda Grabar-Kitarovič sa podľa maďarského prezidenta Ádera zhodli v tom, že otázku migrácie treba riešiť ako otázku humanitárnu, trestnoprávnu a národno-bezpečnostnú.

Ochrana hraníc

Prezidenti sa tiež zhodli v tom, že treba posilniť ochranu hraníc Európskej únie, treba zabezpečiť, aby bol vstup na územie únie kontrolovaný.

EÚ musí zabezpečiť finančné zdroje pre fungovanie migračných táborov. Posilniť by sa mala spolupráca rezortov vnútra s cieľom potlačenia prevádzačstva, tlmočil Áder názor prezidentov summitu V4.

SITA

Podľa vyjadrenia najvyššieho maďarského predstaviteľa je času na riešenie otázky migračnej krízy málo, doterajšie váhanie EÚ preto musí vystriedať rozhodnejšie konanie.

Vážna situácia

Český prezident vyjadril pochopenie pre vážnu situáciu, ktorá v súvislosti s migráciou ťaží Maďarsko i Chorvátsko. Ostro kritizoval doterajšiu neschopnosť vedenia EÚ v riešení migračnej krízy. "Zdá sa, že únia zatiaľ prejavila neschopnosť chrániť svoje vlastné vonkajšie hranice," vyhlásil Zeman, podľa ktorého nie je možné vedieť, koľkí z migrantov sú utečencami a koľkí džihádistami.

Poľský prezident vyjadril presvedčenie, že EÚ potrebuje účinnú a patričnú politiku, taká ale dnes neexistuje, poznamenal Duda. Poľsko podľa jeho vyjadrenia stráži 1200 kilometrov hraníc EÚ v zmysle noriem únie. "Každému kto v tejto záležitosti potrebuje pomoc, poskytneme pomoc," zdôraznil s poznámkou, že migrantom treba vytvoriť také podmienky, aby sa po ukončení vojen mohli vrátiť do svojich domovov.

Dlhodobá výzva

Migračná kríza je podľa Grabar-Kitarovič dlhodobou výzvou, ktorá spôsobí problémy EÚ ešte aj v budúcich rokoch. Podotkla, že je potrebné postaviť kvalitné utečenecké tábory v Turecku, Libanone a Jordánsku s vytvorením humánnych podmienok.

Súhlasila s názormi kolegov, že na starý kontinent môžu prísť aj teroristi, preto by bolo potrebné začať okamžite rokovať s Tureckom, v záujme vyriešenia situácie - treba rozdeliť migrantov na tých, čo sú utečenci, a na tých ktorí nimi nie sú.

Pozrite si archívnu reportáž zo stretnutia prezidentov V4 a Chorvátska:

Zdielať na

Najčítanejšie správy