Polojasno
17°
Bratislava
Soňa
28.3.2024
Exminister Malatinský požiadal o ochranku, dostal ju
Zdielať na

Exminister Malatinský požiadal o ochranku, dostal ju

Zdroj: SITA

BRATISLAVA / Exminister hospodárstva Tomáš Malatinský, ktorý začiatkom júla odišiel z funkcie, má naďalej policajnú ochranu. Ako povedal šéf komunikačného odboru ministerstva vnútra Ivan Netík, Malatinský požiadal o ochranku ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Ten mu ju pridelil na 90 dní. Netík však odmietol špecifikovať dôvody, pre ktoré Malatinský ochranku dostal. To znamená, že Malatinský má k dispozícii šoféra so služobným autom. Spolu s Malatinským skončil vo funkcii aj minister školstva Dušan Čaplovič. Ten však o ochranku nepožiadal.

Bez logiky

Malatinského doprevádza policajná ochranka na dovolenke v Chorvátsku, kam odchádza v pondelok. Malatinský do Chorvátska išiel letecky. Ochranka s autom išla vopred a má ho tam čakať.

Podľa bezpečnostného analytika Ladislava Polku k prideleniu ochranky bývalému členovi vlády môžu viesť napríklad operatívne informácie o vyhrážaní alebo nedokončené rokovania o veľkých položkách, keď existuje nejaká odôvodnená obava. Podľa neho však ochranka na 90 dní nemá logiku, pretože ak sa chce niekto za niečo pomstiť, počká 90 dní.

Pomáhať a chrániť

"Asi pridelená ochranka vychádza z hesla, ktoré majú policajti na autách – Pomáhať a chrániť,“ povedal Polka s tým, že je to voľné. Ako dodal, niekomu ochranka ide na nervy a niekto ju potrebuje.

Bývalí ministri od vymenovanie nových členov vlády nemajú nárok na ochranu z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov, okrem bývalého predsedu parlamentu, predsedu vlády a ministra vnútra. Tieto tri osoby majú nárok na ochranu ešte 90 dní po skončení výkonu funkcie. O prípadnom ďalšom predĺžení ochrany o 90 dní rozhoduje predseda vlády.

Auto s policajtom

Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií ministerstva vnútra zaisťuje osobnú bezpečnosť prezidenta, predsedu parlamentu, predsedu vlády, predsedu Ústavného súdu, ministra vnútra a ďalším osobám určených vládou - ministrovi obrany, ministrovi spravodlivosti, ako aj sudcom Špecializovaného trestného súdu a prokurátorom Špeciálnej prokuratúry.

Pre členov vlády zabezpečuje aj dopravu, ministri tak majú k dispozícii služobné auto s policajtom, ktorý ho riadi. Úrad okrem toho poskytuje ochranu osobám, ktorým podľa medzinárodných zmlúv náleží počas ich pobytu na Slovensku. Podľa vývoja bezpečnostnej situácie môže minister vnútra  prideliť osobnú ochranu dočasne aj iným ústavným činiteľom, predstaviteľom politických strán a hnutí a významným cirkevným hodnostárom.

Prezident Andrej Kiska prijal demisie ministra hospodárstva Tomáša Malatinského a šéfa rezortu školstva Dušana Čaploviča 3. júla. Obaja vo funkciách skončili po dohode s premiérom Robertom Ficom.

Nechce šoférovať

Podpredseda SaS a člen parlamentného brannobezpečnostného výboru Ľubomír Galko nevidí dôvod na to, aby exminister hospodárstva Tomáš Malatinský tri mesiace používal policajnú ochranku. Ako však povedal, minister vnútra má právo mu ju udeliť.

"Keď som končil ako minister v rezorte obrany, požiadal som o predĺženie ochranky. Vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic mi ju pridelil na dva týždne, čo som akceptoval. Neviem, že by Malatinský bojoval proti korupcii. Beriem to, že sa mu nechcelo šoférovať po Chorvátsku,“ vyhlásil Galko.

Podľa predsedu poslaneckého klubu OĽaNO a člena brannobezpečnostného výboru je otázka, či pridelenie ochranky súvisí s bezpečnosťou exministra alebo jeho pohodlím. "Ak je to vec bezpečnosti, ktorá súvisí so štátnou službou, tak je to v poriadku. Treba to preveriť, či nie sú zneužívané štátne zdroje na osobné pohodlie,“ povedal Vašečka.

Minister nie je operatívny

Minister vnútra Robert Kaliňák nie je podľa nezaradeného poslanca Alojza Hlinu taký operatívny v iných prípadoch, kde je reálne ohrozenie, ako v prípade pridelenia policajnej ochrany exministrovi hospodárstva Tomášovi Malatinskému.

Hlina pripomenul, že parlamentný brannobezpečnostný výbor má od februára otvorenú schôdzu, ktorú zvolala opozícia o útokoch mladých Rómov na starších ľudí na východe Slovenska. "Neprijali sme uznesenie, predsedovi výboru Jaroslavovi Baškovi je to jedno, minister Kaliňák dvakrát neprišiel. Je to nepomer s pridelením ochranky exministrovi,“ povedal Hlina . Podľa neho tí, ktorých záujmy obhajoval minister, majú kvalifikovanejšiu ochranu ako štát. "Možno šetria aj na tom,“ konštatoval Hlina.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy